Το γύρισε και συνεχίζει την αντεπίθεση ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός είχε δύσκολο έργο στο Αγρίνιο, όμως κατάφερε να βγει νικητής. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 2-1 του Παναιτωλικού για την 25η αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Stoiximan Super League, κάνοντας την ανατροπή.

Ο Μεντιλίμπαρ προχώρησε σε rotation, ωστόσο έφυγε νικηφόρος. Ο Φρεντερίκο Ντουάρτε άνοιξε το σκορ στο 33' για τους Αγρινιώτες. Ο Τορεχόν με αυτογκόλ μετά την προσπάθεια του Μαρτίνς έφερε την ισοφάριση στο 72', με τον Ελ Κααμπί στο 79' να δίνει το τρίποντο στον Ολυμπιακό.

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ έκανε το 5Χ5 στον ερυθρόλευκο πάγκο, ενώ στη βαθμολογία ο Ολυμπιακός έχει συγκεντρώσει 53 πόντους. Στην 12η θέση με 19 βαθμούς παρέμειναν οι Αγρινιώτες.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που είχε την κατοχή της μπάλας από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ωστόσο δεν μπορούσε να βρει δίχτυα. Η πρώτη καλή στιγμή των ερυθρόλευκων σημειώθηκε στο 18ο λεπτό. Ο Μασούρας έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Ποντένσε σούταρε με τη μία, αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα του Παναιτωλικού.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Ολυμπιακός είχε νέα στιγμή. Ο Μασούρας έκανε το σουτ από δύσκολη γωνία από τα αριστερά της περιοχής, όμως δεν έδωσε στην μπάλα κατεύθυνση προς την εστία. Στη συνέχεια ήταν η ώρα του Καμπράλ να απειλήσει, με τον Πορτογάλο να αστοχεί στο 24' με σουτ εκτός περιοχής.

Στο 30' ο Ιμπόρα είχε δική του καλή ευκαιρία. Μετά από γέμισμα στην περιοχή, ο Ελ Κααμπί γύρισε με το κεφάλι στην "καρδιά" της περιοχής, εκεί που ο Ισπανός έκανε το σκαστό σουτ, με τον κίπερ του Παναιτωλικού να εκτινάσσεται και να διώχνει σε κόρνερ. Ο Παναιτωλικός στην πρώτη του τελική προηγήθηκε.

Ο Φρεντερίκο Ντουάρτε έπαιξε ωραία το 1-2 με τον Ντίας, o Nτουάρτε μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ από τα δεξιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους, οι Αγρινιώτες απείλησαν ξανά με τον Πορτογάλο εξτρέμ, ο οποίος πάτησε με προϋποθέσεις στην περιοχή, αλλά έχασε την κατοχή.

Ο Ολυμπιακός επιχείρησε να βγει πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Ωστόσο, δεν κατάφερε να απειλήσει την εσία του Παναιτωλικού, ο οποίος φρόντιζε να καλύπτει τα μετόπισθεν του. Στο 52' ο Ντίαζ έκανε ένα σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να φεύγει πολύ άουτ.

Ο Μεντιλίμπαρ προσπάθησε να διορθώσει την κατάσταση και πέρασε στον αγωνιστικό χώρο του Έσε, Μαρτίνς και Γιόβετιτς στο 49'. Παρά τις δημιουργικές του δυσκολίες, ο Ολυμπιακός μπόρεσε να ισοφαρίσει στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ζέλσον Μαρτίνς πήρε την μπάλα από τον Τσικίνιο στα δεξιά της περιοχής, έκανε τη σέντρα-σουτ, ο Τορεχόν έβαλε το πόδι του, η μπάλα άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Τσάβες, Οικονόμου, Μαλής, Ταμπίτζε, Μαυρίας, Χατζηθεοδωρίδης, Πέρες, Ντουάρτε, Μπουζούκης, Καρέλης, Ντίαζ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Κίνι, Βέζο, Ρέτσος, Ορτέγκα, Ιμπόρα, Τσικίνιο, Ποντένσε, Καμπράλ, Μασούρας, Ελ Κααμπί

Πηγή: sport24.gr