Σκόρπισε στα τέσσερα τον ΠΑΟΚ και ξανά στο κόλπο ο Ολυμπιακός!

Πολύ κατώτερος των περιστάσεων, ο ΠΑΟΚ κατέρρευσε στο β΄ημίχρονο, έχοντας έναν ψυχωμένο Ολυμπιακό απέναντί του που τον «ξεπλήρωσε» με το ίδιο νόμισμα! Οι Πειραιώτες πέρασαν με τεσσάρα από την Τούμπα (1-4), έριξαν τον Δικέφαλο από την κορυφή και μπαίνουν ξανά στο κόλπο!

Non stop ντέρμπι για τον ΠΑΟΚ, με τον Ολυμπιακό να φιλοξενείται από τους Θεσσαλονικείς στο μεγάλο ματς της 23ης αγωνιστικής. Με «πολεμική» ενδεκάδα οι ασπρόμαυροι, χωρίς φυσικά τον τιμωρημένο Τάισον, αλλά με τον Γιάννη Κωνσταντέλια στη σύνθεσή τους και στο αριστερό «φτερό» της επίθεσης. Στο «δέκα» ο Μουργκ, δεξιά ο Ντεσπόντοφ και στην κορυφή ο Άλι Σαμάτα, με τις υπόλοιπες θέσεις να μην παρουσιάζουν καμία έκπληξη.

Σε αντίθεση με τις επιλογές του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ, ο οποίος κινήθηκε με αλλαγές σε σχέση με το ματς με τη Φερεντσβάρος, αφήνοντας στον πάγκο Ελ Κααμπί, Μασούρα, Καρβάλιο, ξεκινώντας αντίστοιχα τον Φραν Ναβάρο στην επίθεση, τον Ποντένσε αντί του Έλληνα εξτρέμ και τον Τσικίνιο αντί του συμπατριώτη του. «Μέσα» και ο Όρτα  αντί του Αλεξανδρόπουλου.

Ο ΠΑΟΚ έδωσε το σύνθημα μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης, με ένα κλέψιμο ψηλά του Μπάμπα και μία ωραία ενέργεια του Μουργκ αλλά το δυνατό συρτό σουτ του Αυστριακού, πέρασε άουτ. Η συνέχεια ανήκε στους Πειραιώτες που έβγαιναν με μεγαλύτερη ευχέρεια στο χώρο, εκμεταλλευόμενοι τις αποστάσεις που είχαν οι γραμμές του ΠΑΟΚ. Κάτι που φάνηκε και στη φάση του 17' από την εξαιρετική πάσα του Όρτα στον Ναβάρο, με τον Κοτάρσκι να φωνάζει «παρών».

Αν και το παιχνίδι έμοιαζε μοιρασμένο, με μία πανέξυπνη εκτέλεση φάουλ, ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα στο 29΄, σε μία φάση που σήκωσε μεγάλη συζήτηση. Το φάουλ των φιλοξενούμενων εκτελέστηκε χαμηλά, ο Ποντένσε πέρασε εξαιρετική κάθετη στον Τσικίνιο ενός περιοχής, εκείνος έκανε το σουτ, με τον Κοτάρσκι να αποκρούει και τον Ναβάρο να βρίσκει δίχτυα για το 0-1. Γκολ που ελέγχθηκε και από το VAR.

Με έναν Κωνσταντέλια που δημιούργησε προβλήματα στ΄αριστερά των Πειραιωτών, ο ΠΑΟΚ βρήκε την απάντηση που έψαχνε. Ο «Ντέλιας» βγήκε νικητής στη μονομαχία με τον Ροντινέι στη μεσαία γραμμή, πέρασε μία υπέροχη μπαλιά στον Μουργκ, ο οποίος κοντρόλαρε, ο Ορτέγκα δεν μπόρεσε να διώξει σωστά και ο Ντεσπόντοφ με σουτ μέσα από την περιοχή, έφερε το ματς στα ίσα (1-1).

Λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ έκανε αίσθηση ξανά, με το πλασέ του Μουργκ αλλά η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά από το δοκάρι του Πασχαλάκη, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το δείκτη του σκορ στο 1-1. Πιο κινητικός και με καλύτερο πρέσινγκ, ο Ολυμπιακός διαμόρφωσε το μομέντουμ του και στην επανάληψη του αγώνα, έφερε εαυτόν σε θέση ισχύος, στριμώχνοντας εκ νέου τον αντίπαλό του.

Στο 54' Φορτούνης και Ποντένσε εκτέλεσαν χαμηλά φάουλ, ο Πορτογάλος εξτρέμ κουβάλησε την μπάλα και με ένα τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, νίκησε τον Κοτάρσκι για το 1-2! Γκολ που «ταρακούνησε» τους γηπεδούχους, με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να επιστρατεύει άρον άρον Αντρίγια και Μπράντον, μετατοπίζοντας τον Κωνσταντέλια στο «δέκα» και τον Αντρίγια έξω αριστερά. Τουλάχιστον για αρχή...

Το ποδόσφαιρο όμως είναι στιγμές, αυτές που μπορούν να σου «φτιάξουν» τη βραδιά και εκείνες που θα σε στοιχειώνουν. Και τον ΠΑΟΚ αναμφίβολα θα τον στοιχειώνει απόψε η φάση στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Ντεσπόντοφ απώλεσε μία τρομερή ευκαιρία, αστοχώντας από τρομακτικά πλεονεκτική θέση.

Ό,τι κι αν δοκίμαζε ο Ραζβάν Λουτσέσκου, δεν είχε τύχη. Ο ΠΑΟΚ ήταν φλύαρος, μα όχι αποτελεσματικός. Από την άλλη, ο Μεντιλίμπαρ παρέμενε προσηλωμένος στο αγωνιστικό του πλάνο, φρεσκάροντας σταδιακά τα πρόσωπα. Με τη σειρά του, ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης είχε απαντήσεις και στις δύο τελικές του Δικεφάλου με εκφραστή τον Αντρίγια. Στη μία απέκρουσε και στην άλλη το πλασέ του Σέρβου κατέληξε στα χέρια του Έλληνα πορτιέρε.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Μπάμπα, Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Σάστρε (Γιόνι 72’), Οζντόεφ, Μεϊτέ (Σβαμπ 72’), Κωνσταντέλιας (Τζίμας 86’), Μουργκ (Αντρίγια 61’), Ντεσπόντοφ, Σαμάτα (Τόμας 61’).
Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Ορτέγκα, Όρτα (Ιμπόρα 79’), Τσικίνιο, Φορτούνης (Μασούρας 76’), Κάρμο, Ροντινέι, Ναβάρο (Ελ Κααμπί 76’), Έσε, Μπιανκόν, Ποντένσε. (Ρέτσος )