Με καυτό Γκαρσία και Λιούμπιτσιτς λύγισε τους νεοφώτιστους

Η ΑΕΚ ξεπέρασε το εμπόδιο της Κηφισιάς των δέκα παικτών από το 4' χάρη στα δύο γκολ που πέτυχε ο ορεξάτος Λιβάι Γκαρσία στο 19' και το 24' και το πρώτο γκολ του Λιούμπιτσιτς στο φινάλε.

Η Ένωση είχε ευκαιρίες για να σκοράρει περισσότερα γκολ, σκόραρε άλλα δύο που ακυρώθηκαν ορθά ως οφσάιντ, ενώ η Κηφισιά δεν κατάφερε να σταθεί απειλητική σε κανένα σημείο του αγώνα.

Η ΑΕΚ δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στην Κηφισιά, καθώς επικράτησε 3-0 στην OPAP Arena με σκόρερ τον Λιβάι Γκαρσία και τον Ρόμπερτ Λιούμπιτσιτς για την 23η αγωνιστική της Stoiximan Super League. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 4' λόγω της αποβολής του Σπίνου και δεν μπόρεσε να αντισταθεί στις επιθετικές ορέξης της ΑΕΚ.

Ο Λιβάι Γκαρσία άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό. Ο Ελίασον με υπέροχη ατομική ενέργεια έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο 26χρονος φορ με κεφαλιά ψαράκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Πέντε λεπτά μετά ο Γκαρσία σκόραρε ξανά. Ο Πήλιος μοίρασε στον Γκατσίνοβιτς μέσα στην περιοχή που έκανε το σουτ. Ο Αναγνωστόπουλος τον σταμάτησε, αλλά ο Γκαρσία πήρε την κεφαλιά και από κοντά σκόρερ.

Στο φινάλε μπήκε και το κερασάκι στην τούρτα από τον Ρόμπερτ Λιούμπιτσιτς, που πέτυχε το τρίτο γκολ και το πρώτο του με τη φανέλα της ΑΕΚ. Ο Άμραμπατ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Κροάτης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο τέταρτο λεπτό άλλαξαν άρδην τα δεδομένα του ματς. Ο Σπίνος έκανε πέναλτι πάνω στον Γκαρσία και αποβλήθηκε με κόκκινη. Ο Λιβάι ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Αναγνωστόπουλος το έπιασε.

Η Ένωση έφτασε τους 52 βαθμούς, προσπέρασε τον Παναθηναϊκό και περιμένει το ντέρμπι της Τούμπας, ενώ η Κηφισιά παρέμεινε στους 16 βαθμούς.

Ο Γκαρσία καθάρισε σε πέντε λεπτά

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο ματς και προσπάθησε από νωρίς να επιβάλλει τον ρυθμό της. Τα δεδομένα άλλαξαν υπέρ της με την αποβολή του Σπίνου στο πέναλτι που έκανε στον Λιβάι Γκαρσία.

Έχοντας και αριθμητικό πλεονέκτημα οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα επιτίθονταν μαζικά στα καρέ του Αναγνωστόπουλου που έδειχνε ανίκητος μέχρι και το 19ο λεπτό, όταν ο Λιβάι Γκαρσία με υπέροχη κεφαλιά ψαράκι άνοιξε το σκορ. Πέντε λεπτά μετά ο 26χρονος φορ πέτυχε και δεύτερο γκολ και η Ένωση έβαλε γερές βάσεις για το τρίποντο.

Η Ένωση πέτυχε και τρίτο γκολ με αυτογκόλ του Τσάπαν μετά από ωραία ενέργεια του Γκατσίνοβιτς, όμως το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ στον Πήλιο.

Ο Κώστας Μπράτσος άλλαξε το σύστημα βάζοντας πέντε στην άμυνα και μπόρεσε να περιορίσει αρκετά τις επιθετικές ορέξεις των παικτών του Ματίας Αμέιδα. Στο 36ο λεπτό η Ένωση απείλησε με το ωραίο πλασέ του Ελίασον, το οποίο είχε απάντηση από τον Αναγνωστόπουλου που με ωραία επέμβαση απομάκρυνε σε κόρνερ.

Δύο λεπτά μετά ήταν η σειρά του Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς να απειλήσει μετά από έξοχη πάσα του Τσούμπερ, όμως το πλασέ που επιχείρησε από την αριστερή γωνία της περιοχής πέρασε λίγο άουτ.Στο φινάλε του πρώτου μέρους ο Σέρβος με μια περίτεχνη ενέργεια απέφυγε έναν αντίπαλο, αλλά η προσπάθειά του δεν βρήκε στόχο.

Η ΑΕΚ κράτησε τα ηνία, το σκορ δεν άλλαξε

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα ήταν πιο αργός. Η ΑΕΚ είχε διαρκώς την μπάλα στα πόδια της και η Κηφισιά περίμενε στα καρέ της.

Η πρώτη απειλή ήταν με τον Γκατσίνοβιτς στο 57ο λεπτό, ενώ δύο λεπτά μετά το σουτ του Σιντιμπέ είχε απάντηση από τον Αναγνωστόπουλο. Η Ένωση συνέχισε να απειλεί και στο 62' ο Πινέδα έκανε το σουτ, αλλά ο Αναγνωστόπουλος ήταν και πάλι σε σωστή θέση.

Ο Πήλιος ανέβαινε τακτικά στην αντίπαλη περιοχή και σε μια από αυτές τις κινήσεις, μετά από ωραία μπαλιά του Γιόνσον έστειλε την μπάλα άουτ με το κεφάλι.

Ο Μπράτσος έριξε στο ματς τον Ανδρέα Τετέι και αυτός μπήκε ορεξάτος. Ο 22χρονος φορ είχε την πρώτη τελική των φιλοξενούμενων στο 75ο λεπτό μέσα από την περιοχή, η οποία πέρασε άουτ. Στο φινάλε η Ένωση βρήκε και τρίτο γκολ με τον Λιούμπιτσιτς και διαμόρφωσε το τελικό σκορ, 3-0.

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Κάλενς, Χατζισαφί, Πήλιος, Γιόνσον, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς, Ελίασον, Τσούμπερ, Γκαρσία.

Κηφισιά: Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς, Σπίνος, Τσάπαν, Μιλίτσεβιτς, Σολόα, Τσανάτζια, Μπιφούμα, Σάντος, Μένεντεθ, Οζέγκοβιτς.

Πηγή: Sport24.gr