Σούπερ Βέργος, αποβλήθηκε ο Ντε Βινσέντι!

Πήρε σπουδαία νίκη κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα και ανάσανε η Λαμία (2-0)!

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Νίκο Βέργο, ο οποίος σκόραρε δις (12', 45'+1'), οι Φθιωτοί επέστρεψαν στις νίκες μετά την ισοπαλία με τον Παναιτωλικό, και αναρριχήθηκαν στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Stoiximan Super League, με δύο βαθμούς περισσότερους από τους ουραγούς Λεβαδειακό και Ιωνικό.

Μπήκε αποφασισμένο για τη νίκη από το πρώτο λεπτό το σύνολο του Λεωνίδα Βόκολου και δικαιώθηκε, παίρνοντας ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα. Πίεσε ασφυκτικά μετά την αποβολή του Ντε Βινσέντι στο 52΄ο ΠΑΣ, χωρίς, ωστόσο, να καταφέρει να πετύχει κάποιο τέρμα.

Με εννέα παίκτες ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση οι γηπεδούχοι, με τον Μανούσο να αποβάλλεται και αυτός στο 90'+6' με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο μυαλό των κόουτς:

Με 4-4-2 παρέταξε την ομάδα του ο Λεωνίδας Βόκολος, με τον Γκαραβέλη κάτω από τα δοκάρια, τους Αμπάντα, Σιμόν, Τζανετόπουλο και Κ. Παπαδόπουλο στην άμυνα, τους Τσιλούλη, Τζανδάρη, Νούνιες και Μαρτίνεθ στη μεσαία γραμμή και του Ντε Βινσέντι και Βέργο στην επίθεση.

Με 4-3-3 κατέβασε τον ΠΑΣ Γιάννινα ο Θανάσης Στάικος, με τον Τσιντώτα κάτω από τα δοκάρια, τους Πήλιο, Μπακαδήμα, Εραμούσπε και Τσαβό στην άμυνα, τους Λιάσο, Τζίνο και Ριένστρα στον άξονα και τους Τζίμα, Μορέιρα και Μπάλαν στην επίθεση.

Το ματς

Η Λαμία μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και έχασε μία μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 9ο λεπτό. Ο Βέργος βρέθηκε απέναντι από τον Τσιντώτα, αλλά ο Εραμούσπε έκανε ένα σωτήριο τάκλιν στο σουτ του Έλληνα επιθετικού και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Ωστόσο, τρία λεπτά αργότερα, οι Φθιωτοί βρήκαν τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. Ο Μαρτίνεθ έκανε το μακρινό σουτ, η μπάλα κόντραρε και πήρε περίεργη τροχιά, ο Τσιντώτας δεν κατάφερε να μπλοκάρει σε δύο χρόνους και ο Βέργος με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0 για την ομάδα του!

Η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 33ο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Πήλιος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μπακαδήμας πήρε την κεφαλιά, αλλά ήταν αδύναμη, με αποτέλεσμα να μπλοκάρει εύκολα ο Γκαραβέλης.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα απείλησε ξανά στο 39’. Οι παίκτες των Ηπειρωτών αναπτύχθηκαν όμορφα εκτός περιοχής, η μπάλα έφτασε στον Λιάσο, το μακρινό σουτ του οποίου κατέληξε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Γκαραβέλη.

Ωστόσο, πριν το φινάλε του ημιχρόνου, οι Φθιωτοί διπλασίασαν τα τέρματά τους. Μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι, ο Βέργος έκανε όμορφη κίνηση στην περιοχή και με ωραία κεφαλιά, νίκησε τον Τσιντώνα και έκανε το 2-0! Με αυτό το σκορ, πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

Στο 52’ λεπτό η Λαμία έμεινε με δέκα παίκτες. Ο Ντε Βινσέντι έκανε ένα σκληρό φάουλ στον Τζίνο, με τον κ. Τσαγκαράκη να του δείχνει δεύτερη κίτρινη κάρτα και να τον αποβάλλει.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο ΠΑΣ πίεσε ασφυκτικά για να πετύχει κάποιο τέρμα, με τον Θανάση Στάικο να... ανακατεύει την τράπουλα, προκειμένου να βρει λύσεις στην επίθεση. Στο 66' το VAR είχε κάποιο πρόβλημα, με την αναμέτρηση να συνεχίζεται κανονικά μετά από λίγο.

Στο 69' οι Ηπειρώτες έφτασαν κοντά στο γκολ. Μετά από εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ του Μορέιρα, ο Ροσέρο έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Γκαραβέλη. Έξι λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμη μία καλή στιγμή. Ο Μορέιρα με ωραία κίνηση απέφυγε τον Σιμόν και μπήκε στην περιοχή της Λαμίας, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρα αρκετά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γκαραβέλη.

Στα τελευταία λεπτά, η Λαμία δεν άφησε την ομάδα των Ιωαννίνων να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Γκαραβέλη και πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη με 2-0!

Πηγή: sport-fm.gr