Super League: Ο Αλβάρες χάρισε το «τρίποντο» στον Αστέρα Τρίπολης

Στις 17 νίκες διεύρυνε το αήττητο του απέναντι στον Παναιτωλικό ο Αστέρας Τρίπολης, στην πρεμιέρα των play out της Super League. Οι Αρκάδες νίκησαν 2-1 στο «Θ. Κολοκοτρώνης», με τον Άλβαρες να διαμορφώνει στο 90΄ το τελικό σκορ, σημειώνοντας και το πρώτο του τέρμα τη φανέλα του Αστέρα.

Ο Αστέρας μπήκε δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο, έλεγξε τον ρυθμό, είχε τις ευκαιρίες στην εκκίνηση της αναμέτρησης και δεν άργησε να προηγηθεί. Στο 31΄ και μετά από εξέταση του VAR ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι σε μονομαχία των Καστάνιο με τον Χουχούμη και ο Μπαράλες με εύστοχη εκτέλεση διαμόρφωσε το 1-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πάλεψαν για το 2-0, αλλά στο 50΄ ο Παναιτωλικός πέτυχε την ισοφάριση, όταν ο Χουχούμης έκλεψε την μπάλα, η οποία κατέληξε στον Κολοβό, που με πλασέ νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 1-1. Οι Αγρινιώτες προσπάθησαν να κρατήσουν έστω τον ένα βαθμό της ισοπαλίας, αλλά ο Άλβαρες στο 90΄ φρόντισε να επιβεβαιώσει την υπεροχή του Αστέρα, γράφοντας το τελικό 2-1.