«Πάρτι» με... εξάρα (6-2) o Aστέρας Τρίπολης, «ναυάγιο» ο Ατρόμητος

Με δύο γκολάρες του Σονί (7΄- 41΄) δύο του Ριέρα (20΄ - 92΄) και δύο του Ρεγκίς (65΄- 67΄) η ομάδα της Αρκαδίας έκανε…σκόνη και θρύψαλα (6-2) τον Ατρόμητο στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» - Τραγωδία οι Περιστεριώτες, επέστρεψαν στις τραγικές εμφανίσεις αμέσως μετά απ΄τη μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ.

Οι γηπεδούχοι μετά από τρία διαδοχικά ματς χωρίς νίκη, παρατάχθηκαν στο γήπεδο με αποκλειστικό στόχο την επιστροφή στα «τρίποντα» και την αναρρίχηση στη βαθμολογία.

Στην αντίπερα όχθη, οι Περιστεριώτες επισκέφτηκαν την Τρίπολη με βελτιωμένη ψυχολογία, έπειτα από την παρθενική νίκη στο φετινό πρωτάθλημα επί του ΠΑΟΚ την περασμένη αγωνιστική και σε ρόλο χεντ κόουτς τον Παναγιώτη Γκουτσίδη (βοηθός του Γιώργου Παράσχου ο οποίος διανύει τις τελευταίες ημέρες της καραντίνας λόγω κορωνοϊού) αντί του υπηρεσιακού Γιώργου Κορακάκη που έκατσε στον πάγκο κόντρα στο Δικέφαλο του Βορρά.

Με το «καλησπέρα» οι Αρκάδες έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους. Ανέλαβαν την πρωτοβουλία και έκλεισαν το πρώτο 20λεπτο, με δύο γκολ στο ενεργητικό τους.

Τρία γκολ στο α΄ημίχρονο

Στο 7΄ο Σονί «χόρεψε» τον Στρούγγη και με αριστερό φοβερό διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα…συστημένη στα δίχτυα του Γιαννιώτη (1-0).

Στο 12΄ο Ράσταβατς προχώρησε στην πρώτη αναγκαστική αλλαγή, με τον Ριέρα να παίρνει την θέση του τραυματία Σίτο.

Ο Ισπανός μέσος μόλις οκτώ λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, ζευγάρωσε τα τέρματα του Αστέρα στο 20΄.

Μετά από ωραία εναλλαγή της μπάλας με τον Καρμόνα, με εύστοχο πλασέ σημάδεψε την αριστερή γωνία των φιλοξενούμενων (2-0).

Ο Ατρόμητος παραπατούσε στην άμυνα και δεχόταν με μεγάλη ευκολία φάσεις από τους γηπεδούχους.

Επιθετικά η ομάδα του Περιστερίου έμοιαζε να τα περιμένει όλα από τον Κουλούρη χωρίς να απειλεί την εστία του Τσιφτσή.

Ο Σονί έβαλε για δεύτερη φορά την προσωπική…σφραγίδα του στο ματς στο 41΄με ένα εκπληκτικό σουτ από τα 40 μέτρα που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδραση στον Στρούγγη (3-0).

Ο («διασωληνωμένος») Ατρόμητος βρήκε…σφυγμό στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του α΄ημίχρονου.

Ο Μουνίθ με φοβερό σουτ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο «γάμα» του Τσιφτσή και μείωσε το σκορ (3-1).

Το...τελείωσε ο Ρεγκίς

Με την έναρξη του β΄ημιχρόνου ο Ατρόμητος πήρε την κατοχή της μπάλας κι έψαξε το γκολ της…επιστροφής χωρίς όμως να το βρει.

Και σαν να μην έφτανε αυτό ο Αστέρας πέτυχε άλλα δύο γκολ ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ.

Στο 65΄ο Σονί έβγαλε κάθετη ασίστ πάσα στον Ρεγκίς που με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 4-1.

Δύο λεπτά αργότερα (67΄) φάση καρμπόν με τον Σονί να δημιουργεί και τον Ρεγκίς να εκτελεί τον Γιαννιώτη (5-1) σε ένα απίστευτο (non stop) πάρτι από πλευράς γηπεδούχων με τον Ατρόμητο να μένει με 10 παίκτες στο 80΄λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Γκαλβάο.

Κι ενώ όλα πλεόν είχαν κριθεί ο Κουλούρης με ωραίο ευθύβολο σουτ έξω από την περιοχή μείωσε (5-2) στο 84΄, ενώ ο...χορός των γκολ συνεχίστηκε για τον Αστέρα με κεφαλιά του Ριέρα στο 92΄(6-2).

ΑΣΤΕΡΑ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Πίτσου Καστάνιο (46΄Χριστόπουλος), Άλβαρες, Βαλιέντε, Κανελλόπουλος (61΄Μουνάφο), Τιλίκα, Σίτο (12΄Ριέρα), Σονί (79΄Αλί Μπαμπά), Μπενίτο (61΄Ρεγκίς).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Γιαννιώτης, Στρούγγης, Παπαδόπουλος, Γκαλβάο, Κιβρακίδης, Καστεγιάνο (46΄Ντένιτς), Χαρίσης, Σάλομον (68΄Νάτσος), Βασιλαντωνόπουλος (69΄Σπιριντόνοβιτς), Μουνίθ (84΄Αθανασίου), Κουλούρης.