Ήθελαν τη νίκη, έμειναν στο 1-1 Ιωνικός και Αστέρας Τρίπολης

Ιωνικός και Αστέρας Τρίπολης αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1. Ήρωας ο Χουτεσιώτης για τους Νικαιώτες.

Ιωνικός και Αστέρας Τρίπολης ήθελαν να επιστρέψουν στις επιτυχίες αφού προέρχονταν από ήττες, οι μεν γηπεδούχοι από τον Ολυμπιακό, οι φιλοξενούμενοι από τη Λαμία, ωστόσο αρκέστηκαν στην ισοπαλία (1-1) και τον έναν βαθμό, στο παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο της Νεάπολης.

Ο Ιωνικός βέβαια, θα πρέπει να ανάψει ένα κερί στον τερματοφύλακα Χουτεσιώτη που κατέβασε τα ρολά κυρίως στο τελευταίο 15λεπτο του αγώνα και νικήθηκε μόνο από στημένη φάση.

Η ομάδα της Νίκαιας για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι στην έδρα της και τρίτο συνολικά στο πρωτάθλημα δεν μπόρεσε να γευτεί τη χαρά της νίκης.

Ο Αστέρας Τρίπολης από την άλλη, έμεινε για τρίτο παιχνίδι μακριά από το τρίποντο αφού εκτός από την ήττα από τη Λαμία, είχε προηγηθεί και η ισοπαλία με τον ΠΑΣ. Κάπως έτσι, οι δύο ομάδες έφτασαν τους 10 βαθμούς και βρίσκονται στην ίδια θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Χωρίς πολλά, πολλά… 1-1

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο σκορ με 1-1 σε ένα παιχνίδι μοιρασμένο, με δύο γκολ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι και προηγήθηκαν στο 14’ με καρφωτή κεφαλιά του Τουράμ έπειτα από σέντρα του Λένις. Στη συνέχεια «κάθισαν» όμως, ενώ ατύχησαν αφού είδαν τον σκόρερ τους και κορυφή στο 4-2-3-1 του Δημήτρη Σπανού να γίνεται αλλαγή με θλάση στο 33ο λεπτό. Η επόμενη φάση που δημιούργησαν οι γηπεδούχοι, ήταν στο φινάλε του αγώνα με κεφαλιά του Ντάλσιο έπειτα από φάουλ του Καμπράλ που κατέληξε ψηλά άουτ αφού η επίθεση με τον Κολομβιανό Λένις στην κορυφή δεν τράβηξε.

Οι του Αστέρα προερχόμενοι από την εντός έδρας ήττα από τη Λαμία, παρατάχθηκαν και αυτοί με 4-2-3-1 με τον Μπενίτο, αιχμή του δόρατος, απουσία του τιμωρημένου Μπαράλες.

Οι Αρκάδες κράτησαν την μπάλα, έπαιξαν κυρίως από αριστερά χωρίς να δημιουργήσουν τη μεγάλη φάση. Φάσεις πάντως, στην αντίπαλη εστία είχαν, χωρίς να ανησυχήσει ο Χουτεσιώτης. Το γκολ το πέτυχαν με στημένη φάση και με εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ του Τιλίκα στο 29’ από τα 20 μέτρα.

Στο 6’ σουτ του Σίτο απέκρουσε ο Χουτεσιώτης, στο 18’ ο Τσιγκρίνσκι έξιωσε το σουτ του Τιλίκα, στο 43’ ο Μπενίτο από το ύψος της μεγάλης περιοχής πλάσαρε αλλά ο Χουτεσιώτης πάλι μπλόκαρε, ίσως στην καλύτερη φάση του Αστέρα με εξαίρεση το γκολ στο α’ ημίχρονο, ενώ στο επόμενο λεπτό ο πορτιέρο του Ιωνικού δεν ανησύχησε ούτε από το σουτ του Σόνι.

Οι φιλοξενούμενοι στο 21’ διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ρομαό επί του Μπενίτο αλλά Καραντώνης και ο VARίστας Τζήλος δεν έδειξαν τίποτα.

Στο ξεκίνημα δεύτερου 45λεπτου ο Δημήτρης Σπανός πέρασε αλλαγή στον αγώνα τον Μάναλη και τον τοποθέτησε στην κορυφή της επίθεσης, βάζοντας τον Λένις στη  φυσική του θέση στα πλάγια, σε μια προσπάθεια να τονώσει την ομάδα του.

Άουασμαν vs Σίτο!

Το σκηνικό του αγώνα πάντως, δεν άλλαξε με τον Ιωνικό να απειλεί με δύο σουτ του Αοσμαν: στο 78’ από πλάγια που κατέληξε άουτ και στο επόμενο λεπτό από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής που έφυγε ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι και με ένα σουτ του Ντάλσιο στο 55’.

Οι Αρκάδες συνέχισαν να έχουν την κατοχή στο μεγαλύτερο διάστημα και του β΄ ημιχρόνου και έχασαν την ευκαιρία του αγώνα στο τετ α τετ του Σίτο στο 86’ που απέκρουσε ο Χουτεσιώτης ενώ στο 90’ ο πορτιέρο των γηπεδούχων είπε «όχι» στον Ρουμπέν Γκαρθία. Στο 48’ κεφαλιά του Μπενίτο κατέληξε άουτ.

Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας), Βοηθοί: Πάτρας (Μακεδονίας), Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας), 4ος: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου), VAR: Τζήλος (Λάρισας).

Κίτρινες: Τσιγκρίνσκι, Ρομαό, Ματσούκας - Ριέρα, Καστάνιο, Σίτο.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Χουτεσιώτης, Μύγας, Τσιγκρίνσκι, Ρομαό, Βαλεριάνος, Γκοτσούλιας, Ντάλσιο, Λενίς (90+1’ Κιάκος), Άοσμαν, Καμπράλ (55’ Μάναλης), Τιράμ (33’ Ματσούκας)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Τσιφτσής, Καρμόνα (77΄Ρουμπέν Γκαρθία), Άλβαρες, Ατιένθα, Καστάνιο, Βαλιέντε, Τιλίκα, Σίτο, Ριέρα (77΄Ιγκλέσιας), Σονί (63’ Κρέσπι), Μπενίτο

Πηγή: sdna.gr