Δύο και… λίγα ήταν για τον σαρωτικό ΟΦΗ!

Ο ΟΦΗ πήρε ένα σημαντικό διπλό στο Πανθεσσαλικό και χάρη σε δύο γκολ του Τζον Τοράλ (12' και 50') επικράτησε 2-0 του Βόλου και παρέμεινε αήττητος για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι στο πρωτάθλημα. Τέσσερα δοκάρια οι Κρητικοί, ένα οι Θεσσαλοί.

Ο ΟΦΗ συνεχίζει την ανοδική του πορεία στο πρωτάθλημα. Οι Κρητικοί πέτυχαν τη δεύτερη συνεχόμενή τους νίκη επικρατώντας 2-0 του Βόλου για την 10η αγωνιστική της Super League Interwetten. Πρωταγωνιστής ήταν ο Τζον Τοράλ, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ στο 12ο και στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης. Το ματς είχε πέντε δοκάρια συνολικά, τέσσερα για τους Κρητικούς ένα για τους Θεσσαλούς.

Οι Κρητικοί έχουν να ηττηθούν από τις αρχές του Οκτώβρη και σκαρφάλωσαν στην 4η θέση του πρωταθλήματος με 15 πόντους. Από την άλλη ο Βόλος που δεν ήταν καλός σήμερα έμεινε για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι στη Super League Interwetten μακριά από τη νίκη και παρέμεινε στους 14 βαθμούς.

Άνοιξε το σκορ και είχε τέσσερα δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο
Ο ΟΦΗ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι. Ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος, κυκλοφορώντας την μπάλα και πατώντας συχνά στην περιοχή του Βόλου και δεν άργησε η στιγμή που βρήκε το πρώτο του γκολ στο παιχνίδι. Ο Βόλος άφησε χώρο στους Κρητικούς από τα δεξιά, ο Τοράλ σύγκλινε προς την άξονα και με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0.

Οι Κρητικοί στο πρώτο μέρος ήταν καταιγιστικοί και είχαν τις ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ πριν να ολοκληρωθεί το πρώτο 45λεπτο. Συνολικά, ο ΟΦΗ είχε τέσσερα δοκάρια.Στο 7' ο Τοράλ έκανε το πλασέ με την μπάλα να χτυπάει στο δεξί δοκάρι, ο Μεγιάδο πήρε το ριμπάουντ και με τη σειρά του βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Κλέιμαν.

Στο 17ο λεπτό ο Γκαγιέγος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Κλέιμαν βρήκε την μπάλα, η οποία χτύπησε στο δοκάρι, ενώ μετά ο Καμάου αστόχησε σε κενή εστία χάνοντας μία απίστευτη ευκαιρία.

Στο 38ο λεπτό ο ΟΦΗ είχε το τέταρτό του δοκάρι. Ο σκόρερ του 1-0, Τζον Τοράλ, πλάσαρε μέσα από την περιοχή, με την μπάλα γι' ακόμη μία φορά να σταματάει στο δοκάρι. Έτσι, το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Ο Τοράλ πέτυχε το δεύτερο του γκολ
Ο ΟΦΗ μπήκε στο δεύτερο μέρος με διάθεση να "καθαρίσει" το παιχνίδι. Έτσι, οι Κρητικοί δεν άργησαν να πάρουν ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα. Ο Μαρινάκης έβγαλε μία σέντρα, απομάκρυνε προς στιγμήν η άμυνα του Βόλου για να σουτάρει ο Τοράλ μέσα στην περιοχή και να κάνει το 2-0 στο 50ο λεπτό.

Στη συνέχεια, ο Βόλος προσπάθησε ενα γίνει λίγο πιο απειλητικός, δίχως μεγάλη επιτυχία. Οι Θεσσαλοί είχαν πρόβλημα στο δημιουργικό κομμάτι και δύσκολα πατούσαν στην περιοχή του Βάτερμαν. Από την άλλη, οι Κρητικοί διαχειρίζονταν το παιχνίδι.

Στο 78ο λεπτό ο Βόλος είχε πιθανότατα τη μεγαλύτερή του ευκαιρία στο δεύτερο μέρος. Ο Φαν Βέερτ πήρε μία κεφαλιά, με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι, το πέμπτο στο παιχνίδι. Οι Θεσσαλοί συνέχιζαν να ανεβάζουν τον ρυθμό τους προς το φινάλε του αγώνα, χωρίς όμως να καταφέρουν να επιστρέψουν. Έτσι, οι Κρητικοί πανηγύρισαν μία σημαντική νίκη στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.