Ο Παναθηναϊκός αντεπιτίθεται

Ένα καλό πρώτο ημίχρονο, το μηδέν πίσω, και με μια ενέργεια παγκόσμιου επιπέδου από τον Αλεξανδρόπουλο καθάρισαν για τον Παναθηναϊκό που πήρε ένα ακόμα τρίποντο με το 2-0 επί του αξιόμαχου και ελλιπή ΟΦΗ.

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα κατέκτησε απόψε ο Παναθηναϊκός, διατηρώντας ταυτόχρονα το μηδέν στην άμυνά του το 2021 και μένοντας σε τροχιά τετράδας, με το 2-0 επί του ΟΦΗ στη Λεωφόρο.

Χάι λάιτ της βραδιάς η εκπληκτική ενέργεια του Αλεξανδρόπουλου στη φάση του δεύτερου γκολ του Παναθηναϊκού από τον Καμπετσή (86’), με τον 20χρονο κεντρικό μέσο να περνάει τέσσερις αντιπάλους του και να τροφοδοτεί τον σκόρερ με τακουνάκι!

Το πρώτο γκολ εμπεριείχε ακόμα έναν πιτσιρικά του τριφυλλιού, τον Εμμανουηλίθδη που έβγαλε σέντρα πάρε-βάλε προς τον Σένκεφελντ (32’).

Αμφότερες οι ομάδες ξεκίνησαν επιφυλακτικά το ματς στο πρώτο τέταρτο, με τον Παναθηναϊκό να αυξάνει σταδιακά τα μέτρα του στο γήπεδο και την πίεσή του και να καταφέρνει να κλέβει μπάλες και να γίνεται απειλητικός.

Με άξονα τις συνεργασίες του Μολό με τον Εμμανουηλίδη από δεξιά και τις ατομικές ενέργειες του Καμπετσή, οι πράσινοι είχαν τις περισσότερες υποσχόμενες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο (πέντε, έναντι μίας του ΟΦΗ, εντός εστίας).

Η προειδοποίηση ήρθε στο 17’ με το σουτ του Εμμανουηλίδη που πέρασε άουτ, ακολούθησε ένα ακόμη σουτ του 20χρονου μεσοεπιθετικού που κόντραρε στον Γιαννούλη στο 20’ έως ότου άνοιξε το σκορ.

Ο Εμμανουηλίδης και πάλι, έβγαλε ιδανική σέντρα και ο Σένκεφελντ με άπιαστη κεφαλιά στο 32’ έκανε το 1-0 για τον Παναθηναϊκό, μετουσιώνοντας σε γκολ την υπεροχή του τριφυλλιού.
Στην αμέσως επόμενη φάση μετά το προβάδισμα του τριφυλλιού ωστόσο, ο ΟΦΗ σκόραρε με τον Σαρδινέρο, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφ σάιντ του επιθετικού των φιλοξενούμενων.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού επηρεάστηκαν και έκαναν αρκετά αβίαστα λάθη χωρίς να το πληρώσουν, με συνέπεια οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στην ανάπαυλα των ημιχρόνων με το σκορ 1-0 υπέρ των πράσινων.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έδωσε περισσότερο χώρο στον ΟΦΗ που είχε την κατοχή της μπάλας και ήταν εκ των πραγμάτων αναγκασμένος να αυξήσει τα ρίσκα του. Ο Σίμος έριξε στο ματς τον Τσιλιανίδη στο 61’ αντί του αμυντικού μέσου Βαφέα.

Οι Κρητικοί απώλεσαν σημαντική ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 77’ με το πλασέ του Στάικου που έφυγε άουτ από το ύψος του πέναλτι και το τριφύλλι για να κλειδώσει τη νίκη δύο λεπτά αργότερα με το δοκάρι του Αϊτόρ (79’).

Στο 82’ ο Διούδης πήρε τη μπουκιά απ’ το στόμα του Γρίβα και στο 86’ ο Αλεξανδρόπουλος έδωσε τέλος στη σεμνή τελετή, σερβίροντας στο πιάτο το 2-0 στον Καμπετσή έχοντας πραγματοποιήσει εκπληκτική ατομική ενέργεια, περνώντας τέσσερις παίκτες του ΟΦΗ και δίνοντας με τακουνάκι την πάσα προς τον σκόρερ.