Στον τελικό η ΑΕΚ, φουλάρει για το νταμπλ!

Η ΑΕΚ έκλεισε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet. Ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-1 στο Καραϊσκάκης, όμως εξ αρχής είχε δύσκολο έργο, καθώς η Ένωση "κουβαλούσε" τη νίκη με 3-0 στο ματς της OPAP Arena.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα στον τελικό περιμένει τον ΠΑΟΚ, ο οποίος στο πρώτο παιχνίδι είχε νικήσει 5-1 τη Λαμία εκτός έδρας.

Ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό με τον Ματιέ Βαλμπουενά. Η Ένωση ισορρόπησε και στις αρχές του δευτέρου μέρους ισοφάρισε με αυτογκόλ του Μπα (52'), έπειτα από σουτ του Γκαρσία.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν εκ νέου γρήγορα προβάδισμα με σουτ του Ίνμπομ Χουάνγκ στο 57ο λεπτό. Μέχρι το φινάλε του παιχνιδιού το σκορ δεν άλλαξε και η ΑΕΚ πανηγύρισε την πρόκριση.

Η ΑΕΚ κυνηγάει και το νταμπλ, ενώ στην επανέναρξη της Stoiximan Super League μετά το Πάσχα θα αγωνιστεί εκ νέου στο Γεώργιος Καραϊσκάκης με τον Ολυμπιακό.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο αναζητώντας το γρήγορο γκολ. Μάλιστα είχε και την πρώτη του καλή στιγμή στο 7ο λεπτό, όταν ο Χουάνγκ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από την εστία του Τσίτσαν Στάνκοβιτς.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο η Ένωση δοκίμασε να πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, με τον Τσούμπερ στο 27' να στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Ο Ολυμπιακός πέτυχε το γκολ που έψαχνε στο 27ο λεπτό. Ο Μπακαμπού έκανε το γέμισμα από την περιοχή και ο Βαλμπουενά με καρφωτή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-0.

Οι ερυθρόλευκοι θέλησαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ και στο 36' είχαν νέα καλή στιγμή. Ο Φορτούνης βρήκε τον Πεπ Μπιέλ μέσα στην περιοχή, ο οποίος έκανε το σουτ έχοντας χώρο, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Λίγο αργότερα ο Τρικαλινός μεσοεπιθετικός πλάσαρε, με τον Στάνκοβιτς να μπλοκάρει.

Προς το τέλος του πρώτου μέρους η ΑΕΚ ισορρόπησε εκ νέου. Στο 45+1' απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φερνάντες πέρασε πάνω από την εστία του Πασχαλάκη. Δύο λεπτά αργότερα ο Χατζισαφί έβαλε σέντρα προς το δεύτερο δοκάρι, με τον αφύλαχτο Πινέδα να αστοχεί με το κεφάλι.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, όπως τελείωσε το πρώτο, δηλαδή με ορμή. Μάλιστα, είχε δύο ευκαιρίες με απόσταση δευτερολέπτων στο 49' και στο 50'. Ο Πινέδα ελίχθηκε ωραία στην περιοχή και έστρωσε στον Γκαρσία ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε εκτός εστίας μετά από κόντρα. Στην εξέλιξη του κόρνερ ο 25χρονος φορ με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 52ο λεπτό η ΑΕΚ έφτασε στην ισοφάριση. Ο Τσούμπερ έστρωσε στον Γκαρσία στο ημικύκλιο της περιοχής, αυτός έκανε το σουτ, ο Ουσεϊνού Μπα έβαλε την κόντρα και άλλαξε την πορεία της μπάλας, η οποία κατέληξε στα δίχτυα.

Ο Ολυμπιακός είχε όμως άμεση απάντηση και πήρε ξανά προβάδισμα στο παιχνίδι. Ο Ίνμπομ Χουάνγκ είχε αρκετό κενό χώρο εκτός περιοχής και δοκίμασε το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στη δεξιά γωνιά του Στάνκοβιτς. Η φάση ελέγχθηκε στο VAR για οφσάιντ, χωρίς όμως να αλλάζει η αρχική απόφαση.

Ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε στη συνέχεια της αναμέτρησης, με τα μαρκαρίσματα στη μεσαία γραμμή του αγωνιστικού χώρου να είναι αρκετά. Στο 71ο λεπτό ο Στίβεν Τσούμπερ βρήκε δίχτυα με πλασέ, ωστόσο μετά από εξέταση στο VAR αποδείχθηκε εκτεθειμένος και το γκολ δεν μέτρησε.

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε μέχρι το φινάλε του παιχνιδιού να πετύχει ένα γκολ, το οποίο θα έβαζε "φωτιά" στο παιχνίδι, με την ΑΕΚ στο φινάλε να πανηγυρίζει την πρόκρισή της στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκη, Σισέ, Μπα, Ρέαμπτσουκ, Ανδρούτσος, Εμβιλά, Χουάνγκ, Μπιέλ (61' Βρουσάι), Φορτούνης, Βαλμπουενά (68' Γκάρι Ροντρίγκες), Μπακαμπού.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Μοχαμάντι (13' Χατζισαφί), Μουκουντί, Μήτογλου, Ρότα, Μάνταλος (73' Γιάνσον), Γαλανόπουλος (73' Σιμάνσκι), Πινέδα, Φερνάντες (63' Ελίασον), Τσούμπερ, Γκαρσία (73' Γκατσίνοβιτς).

Πηγή: sport24.gr