Άντεξε και πέρασε με την ψυχή στο στόμα η ΑΕΚ

Ανώτερος ο Βόλος, πάλι τραγική η ΑΕΚ, αλλά στο τέλος η Ένωση άντεξε και κράτησε το εις βάρος της 1-0, φτάνοντας στα ημιτελικά χάρη στο 4-2 του πρώτου αγώνα

Η εξαιρετική προσπάθεια του Βόλου στο πρώτο ημίχρονο, δεν είχε ανάλογη συνέχεια στο δεύτερο 45λεπτο κι έτσι η ΑΕΚ βρήκε το περιθώριο να μαζέψει λίγο την τραγική της εικόνα πριν την ανάπαυλα και να φτάσει τελικά στην πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου.

Το 1-0 με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια και ήταν τελικά και το αποτέλεσμα του ματς,  προδιέθετε για πολύ περισσότερα πράγματα στην επανάληψη, αλλά τελικά το ματς πήγε μάλλον βολικά για την ΑΕΚ.

Λίγοι θα το περίμεναν με βάση αυτό που είδαμε στα πρώτα 45 λεπτά. Ο Βόλος κατέβηκε με ένταση και ενθουσιασμό, δημιουργούσε ρήγματα στο «κλειστό» σχήμα με 4-3-3 του Μανόλο Χιμένεθ που φόρτωνε και τον Μάνταλο στον άξονα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Κυρίως γιατί δεν ήταν καλά οι Κρίστιτσιτς και Σάκχοφ και δεν έβγαινε σε εκείνο το διάστημα και το μαρκάρισμα του Σβάρνα που έπαιζε πάλι δεξί μπακ, στον Μπαρτόλο.

Ο Βόλος ήταν επικίνδυνος, είχε αρκετές τελικές, αλλά όχι προφανή ευκαιρία. Αυτή την βρήκε από μια στιγμή ανισορροπίας στην άμυνα της ΑΕΚ και την έξοδο «ό,τι να ναι» του Τσιντώτα, που ανέτρεψε τον Νίνη και με το πέναλτι που έδωσε ο Τζοβάρας, ο Δουβίκας έκανε το 1-0.

Η βελτίωση της εικόνας των Κρίστιτσιτς και Σάκχοφ, αλλά και του Σβάρνα από τα δεξιά, μαζί με τον Σιμάνσκι που ήταν και ο μόνος που είχε διασωθεί και στο πρώτο ημίχρονο, έπαιξαν ρόλο για να βρει μια καλύτερη ισορροπία η ΑΕΚ, μετά την ανάπαυλα. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν την ίδια ευχέρεια να πλησιάζουν στην περιοχή πλέον και η μοναδική μεγάλη φάση σε αυτό το διάστημα, ήταν η προφανής ευκαιρίας του Ανσαριφάρντ από το λάθος του Τέκιο και η μεγάλη απόκρουση του Κλέιμαν.

Ο Χιμένεθ… τρέλανε κόσμο πάλι, αφού χρησιμοποίησε ως αλλαγές τους Χριστόπουλο, Μαχαίρα, Βασιλαντωνόπουλο, αλλά και τον Χντιν ως αμυντικό χαφ μάλιστα και δεν χρησιμοποίησε δευτερόλεπτο Τάνκοβιτς και Αλμπάνη, παρά το γεγονός πως έκανε αλλαγές στα άκρα της επίθεσης. Τις ακροβασίες του προπονητή της η ΑΕΚ δεν τις πλήρωσε…

Τέλος, ο Χνιντ απογοήτευσε ξανά, αφού μπήκε στο 83' και πρόλαβε να αποβληθεί με δύο κίτρινες κάρτες!