Σπουδαίο τρίποντο και δεύτερη θέση για τις Ελπίδες της Ελλάδας

Η Εθνική Ελπίδων επικράτησε και μάλιστα με ανατροπή με τα γκολ των Τζόλη και Παναγίδη της Πορτογαλίας με 2-1, την υποχρεώσε στην πρώτη της ήττα, και βρέθηκε στη δεύτερη θέση του ομίλου της.

Η Εθνική Ελλάδας Κ21 με ανατροπή επιικράτησε της αντίστοιχης ομάδας της Πορτογαλίας με 2-1 και πήρε μια σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για πρόκριση στην τελική φάση του Euro.

Η Ελλάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 30' μετά από ένα υπέροχο τέρμα του Κονσεισάο αλλά εν συνεχεία πήρε τον έλεγχο του αγώνα και με γκολ του Τζόλη στο 31' και του Παναγίδη στο 50' έφτασε στην ανατροπή.

Στο 2' η Εθνική Ελπίδω απείλησε σε τετ-α-τετ του Δαρέλα, ενώ στο πρώτο τέταρτο είχε άλλες δύο πολύ σημαντικές ευκαιρίες με Τζόλη και Παναγίδη.

Η Πορτογαλία πήρε προβάδισμα στο σκορ με ένα υπέροχο σουτ του Κονσεϊσάο που έστειλε τη μπάλα στο αριστερό γάμα του Τζολάκη. Στο επόμενο λεπτό οι Τζόλης - Δαρέλας άλλαξαν τη μπάλα με το νεαρό εξτρέμ με πλασέ να ισοφαρίζει.

Ο Παναγίδης έβαλε μπροστά στην Ελπίδων στο 50' με σουτ μέσα από την περιοχή και δεξιά με την Ελλάδα εν συνεχεία να διατηρεί το υπέρ της σκορ παρά την πίεση των Πορτογάλων.

Στο 68ο λεπτό ο Τζολάκης με διπλή επέμβαση στα σουτ των Ματέους, Κονσεϊσάο διατήρησε το προβάδισμα για τη "γαλανόλευκη" και εν τέλει το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τη νίκη της Ελπίδων με 2-1.

Ελλάδα (Νίκος Παπαδόπουλος): Τζολάκης, Κίτσος, Κωνσταντόπουλος, Τζόλης, Κουρφαλίδης (78' Μεταξάς), Νιάρχος (55' Ζουγλής), Καραμπέρης, Κωστής, Παναγίδης (64' Παναγιώτου), Κρυπαράκος, Δαρέλας.

Πορτογαλία (Ρούι Ζόρζε): Σοάρεζ, Γκόμες (83' Εστέβες), Βέιγκα, Τόμας Αραούχο, Ροντρίγκεζ, Μπερνάρντο, Σόουζα (46' Ματέους), Μαρκέζ (72' Σάντος), Μοράϊς (62' Σίλβα), Κονσεϊσάο, Ενρίκε Αραούχο (46' Τομάς).

Πηγή: sport24.gr