Πανηγύρισε την πρωτιά το Καζακστάν

Την πρωτιά στο 3ο γκρουπ της Λιγκ Γ του Nations League πανηγύρισε το Καζακστάν!

H ομάδα του Μαγκομέντ Αντίεφ μπορεί να δυσκολεύτηκε, αλλά, τελικά, επικράτησε με σκορ 2-1 της Λευκορωσίας στην Αστάνα για την 5η αγωνιστική. Η γηπεδούχοι προβλημάτισαν με την εικόνα τους, όμως το γκολ του Ζαϊνουντίνοφ στο 79' τούς χάρισε μια νίκη «χρυσάφι».

Στο +9 πλέον το Καζακστάν με ματς περισσότερο από τη δεύτερη Σλοβακία, που υποδέχεται στις 22:00 στην Τρνάβα το Αζερμπαϊτζάν, με την τελευταία αγωνιστική την ερχόμενη Κυριακή να είναι πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα. Να θυμίσουμε ότι το Καζακστάν ενδέχεται να αποτελέσει πιθανό αντίπαλο της Εθνικής μας ομάδας στο Final 4 που θα κρίνει την πρόκριση στους ομίλους του Euro 2024.

Λευκορωσία 2 (2-6)

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το Καζακστάν είχε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους, ωστόσο η Λευκορωσία ήταν εκείνη που απείλησε πρώτη με δύο σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο, τα οποία, ωστόσο, δεν δημιούργησαν ιδιαίτερο πρόβλημα στην άμυνα των γηπεδούχων.

Το Καζακστάν ήταν εκείνο που «χαμογέλασε» πρώτο, καθώς μετά από φάουλ του Οράζοβ, ο Κάμπισεφ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ στο 29ο λεπτό. Η απάντηση της Λευκορωσία μπορεί να άργησε, αλλά ήρθε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Σαβίτσκι νίκησε τον Σάτσκι κάνοντας το 1-1 με το γκολ ωστόσο να ελέγχεται από το VAR για να μετρήσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε με τη Λευκορωσία να προσπαθεί περισσότερο να διαφυλάξει το 1-1. Παρ' όλα αυτά από το 65ο λεπτό και έπειτα το Καζακστάν ενέτεινε την πίεση του και προσπάθησε να πετύχει το γκολ που θα του έδινε το τρίποντο το οποίο και θα «καθάριζε» την πρωτιά του ομίλου. Τη λύση έδωσε στο 79ο λεπτό ο Ζαϊνουντίνοφ κάνοντας το 2-1 και δίνοντας παράλληλα το εισιτήριο στο Καζακστάν για τα μπαράζ της τετράδας. Στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Ταγκιμπεργκέν με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Πηγή: sport-fm.gr