Πέρασε από την Πορτογαλία και «σφράγισε» την πρωτιά η Γαλλία

Η Γαλλία ήταν ανώτερη από την Πορτογαλία, τη νίκησε 1-0 με γκολ του Καντέ και τσέκαρε το Νο1 στον όμιλο και την παρουσία στο Final-4 του Nations League.

Ο Καντέ έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του και ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν ήταν σαφώς καλύτερη από την Πορτογαλία, την οποία νίκησε στο Da Luz και ό,τι και αν γίνει την τελευταία αγωνιστική, δεν χάνει την πρωτιά στον όμιλο και τη θέση στα ημιτελικά του Nations League. Στο πλαίσιο του 3ου group του League A, οι Τρικολόρ είχαν πολλές φάσεις και δοκάρι στο πρώτο μέρος, με τον Μαρσιάλ απλά να μην μπορεί να νικήσει με τίποτα τον Ρουί Πατρίσιο. Στην επανάληψη όμως ο keeper της Γουλβς δεν αντέδρασε καλά στη σέντρα-σουτ του Ραμπιό και ο Καντέ από κοντά έγραψε το 0-1 με μόλις το 2ο γκολ του με το Εθνόσημο.

Για την ομάδα του Φερνάντο Σάντος, που ρίσκαρε μόνο αφού βρέθηκε να χάνει, την καλύτερη φάση είχε ο Μουτίνιο με σουτ στο παραθυράκι το οποίο όμως έβγαλε εκπληκτικά ο Γιορίς διατηρώνοντας το 0-1. Στο άλλο ματς του ομίλου, η Σουηδία νίκησε 2-1 την Κροατία, με τον Κουλουσέβσκι να ανοίγει το σκορ με καταπληκτική προσπάθεια και τον Ντάνιελσον να πετυχαίνει στη συνέχεια γκολ και στην επανάληψη, αυτογκόλ.