Έσωσε την Ισπανία από το κάζο ο Μορένο, άνετα η Γερμανία

Τον βαθμό της ισοπαλίας στα τελευταία λεπτά κατάφερε να σώσει η Ισπανία κόντρα στην Ελβετία (1-1), χάρη σε γκολ του Μορένο, ενώ είδε τον Σέρχιο Ράμος να νικιέται δύο φορές από τον Γιαν Σόμερ από την άσπρη βούλα. Στο άλλο ματς του ομίλου η Γερμανία επικράτησε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα της Ουκρανίας με σκορ 3-1.

Πάνω σε έναν εκπληκτικό Γιαν Σόμερ έπεσαν οι Ισπανοί, με τον Ελβετό τερματοφύλακα να χαλάει την γιορτή του Σέρχιο Ράμος για το 177ο παιχνίδι του με την εθνική, καθώς έσωσε την ομάδα του από δύο εκτελέσεις πέναλτι του σούπερ σταρ της Ρεάλ Μαδρίτης, ωστόσο ο Ζεράρντ Μορένο στο 89΄ κατάφερε να τον νικήσει και να δώσει τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του. Έτσι, μετά και τη νίκη της Γερμανίας, που πέρασε μπροστά με έναν βαθμό, η πρωτιά στον όμιλο θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική στο ματς μεταξύ της «φιούρια ρόχα» και των «πάντσερ».

Οι Ελβετοί άνοιξαν το σκορ στο 26΄ με τον Ρέμο Φρόιλερ να νικάει τον Σιμόν με ένα εξαιρετικό τελείωμα με το αριστερό, έπειτα από παράλληλο γύρισμα του Εμπολό για το 1-0. Στο 57ο λεπτό ο Ράμος κέρδισε πέναλτι, χάρη σε χέρι του Ροντρίγκες, με τον ο Σόμερ να καταφέρνει να καταλάβει απο ποια μεριά θα εκτελέσει και να σώζει την ομάδα του, κρατώντας το 1-0. Ο αρχηγός των Ισπανών είχε και δεύτερη ευκαιρία να σκοράρει, πάλι από την άσπρη βούλα, σε πέναλτι που κέρδισε ο Μοράτα, με τον Ελβέντι να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη, ωστόσο η κατάληξη ήταν η ίδια, με τον Ελβετό πορτιέρε να μαντεύει ξανά σωστά. Το γκολ της ισοφάρισης τελικά για την ομάδα του Λουίς Ενρίκε ήρθε στο 89ο λεπτό, με τον Ρεγκιλόν να βρίσκει τον Μορένο μέσα στην περιοχή και αυτός να διαμορφώνει το τελικό 1-1.

Γερμανία - Ουκρανία 3-1

Προβεβλημένοι σύνδεσμοιΌπου κι αν είσαι είναι και το καζίνο σου, με Live Blackjack & Ρουλέτα και τραπέζια με Έλληνες dealers αποκλειστικά για τα μέλη της Stoiximan. Πάτα εδώ!

Στην κορυφή του 4ου ομίλου του League D ανέβηκε η Γερμανία, που εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Ισπανίας από την Ελβετία, επικρατώντας της Ουκρανίας με σκορ 3-1. Οι Ουκρανοί κατάφεραν να να ανοίξουν το σκορ στο 13΄ με τον με τον Ρομάν Γιάρεμτσουκ να παίρνει τη μπάλα μέσα στην περιοχή από την προσπάθεια Ζούμπκοβ και με πολύ δυνατό σουτ έκανε το 1-0. Η απάντηση των Γερμανών ήταν άμεση και έφτασαν στη ισοφάριση στο 23΄ με τον Γκορέτσκα να δίνει τη μπάλα στον Σανέ και αυτός με πολύ όμορφο πλασέ στην απένατι γωνία έκανε το 1-1. Στο 33΄ η ομάδα του Γιόακιμ Λεβ έφτασε στην ανατροπή με τον χαφ της Μπάγερν να κάνει ξανά την ασίστ και τον Τίμο Βέρνερ να σκοράρει αυτή τη φορά, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Βέρνερ πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 64΄, έπειτα απο παράλληλο γύρισμα στην περιοχή από τον Γκίντερ.