Πρώτη νίκη με ανατροπή για την Εθνική μας

Νίκη μετά από αγώνες πέτυχε η Εθνική μας ομάδας. Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Εθνών η Εθνική μας κέρδισε μέσα στο ΓΣΠ του πρωτοπόρου στον όμιλο μας (Γ’ κατηγορία, Α’ όμιλος) Λουξεμβούργου με 2-1.

Η Εθνική μας πέτυχε και την πρώτη της νίκη στον όμιλο και έφτασε στους 4 βαθμούς. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με αυτογκολ του Κούσουλου. Η Εθνική μας ισοφάρισε αρχικά στο 33ο λεπτό με τον Κάστανο ο όποιος στο 70ο λεπτό με σουτ μέσα από την περιοχή έδωσε τη νίκη στην Εθνική με 2-1.

Οι υποχρεώσεις της Εθνικής μας ολοκληρώνονται την Τρίτη με τον εκτός έδρας αγώνα κόντρα στο Μαυροβούνιο.

«Έτρεχε» με το καλημέρα
Δεν πέρασαν 5 λεπτά στην αναμέτρηση και η Εθνική μας βρέθηκε πίσω στο σκορ με αυτογκολ του Κούσουλου. Στην πρώτη προσπάθεια το Λουξεμβούργο μπήκε μέσα στην περιοχή του Δημητρίου και ο Μουράτοβιτς έκανε το σουτ στο 4ο λεπτό και στην προσπάθεια του ο Κούσουλος να διώξει την μπάλα την έστειλε στην εστία του Δημητρίου για το 0-1.
Στην συνέχεια η Εθνική μας προσπάθησε να απαντήσει ωστόσο η τελική πάσα από τους διεθνείς μας δεν ήταν σωστή με αποτέλεσμα ότι με κόπο έκτιζαν το χαλούσαν.

Από την άλλη η εστία του Δημητρίου δεν κινδύνεψε και ιδιαίτερα παρά σε μια φάση όταν στο 30ο λεπτό ο Ρετρίγκες έκανε το σουτ και ο Δημητρίου μάζεψε την μπάλα με δεύτερη προσπάθεια.

Πέναλτι-ΓΚΟΛ και με 10 το Λουξεμβούργο
Στο 33ο λεπτό η Εθνική μας κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μ. Ηλία από τον Σελίμοβιτς. Ο πρώην κεντρικός αμυντικός του Απόλλωνα και νυν του ΟΦΗ αντίκρισε και την κόκκινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του Λουξεμβούργου με 10. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κάστανος ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-1 πετυχαίνοντας παράλληλα και το πρώτο γκολ της Εθνικής μας στην διοργάνωση.

Καλύτερη στο β’ μέρος η Εθνικής μας. Έφτιαξε και έχασε καλές ευκαιρίες για να πάρει κεφάλι στο σκορ πιο γρήγορα από ότι έγινε στο 70ο λεπτό και πάλι με τον Κάστανο μετά από όμορφη κάθετη μπαλιά του Μάριου Ηλία. Η Εθνική μας μπορούσε να καθαρίσει τον αγώνα μετά το προβάδισμα της ωστόσο η αστοχία των διεθνών δεν τους επέτρεψε να πετύχουν περισσότερα τέρματα.

Κύπρος: Δημητρίου, Ηλία, Σιέλης, N. Ιωάννου, Αντωνίου, Κούσουλος, Αρτυματάς, Λαϊφης, Κάστανος, Τζιωνής, Πίττας

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κυριακίδης, Κατελάρης, Χάρης Κυριάκου, Χάμπος Κυριάκου, Χριστοφή, Παπαφώτης, Μακρής, Κακουλλής, Γκόγκιτς, Θ. Ιωάννου, Λοϊζου.

Λουξεμβούργο: Moris, Carlson, Selimovic, Gerson, Jans, Pinto, Barreiro, Sinani, Rodrigues, V. Thill, Muratovic

Στον πάγκο: Schon, Kips, Korac, Mahmutovic, Olesen, Bohnerg, Rupil, S. Thill, Skenderovic, Deville, Martins