Πρώτη νίκη για Γερμανία

Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε η Γερμανία, η οποία επικράτησε 1-2 της Ουκρανίας στο Κίεβο. Η ομάδα του Γιόαχιμ Λεβ έφτασε τους πέντε βαθμούς και σκαρφάλωσε στην δεύτερη θέση.

Οι Γερμανοί εμφάνισαν αρκετά προβλήματα στον δημιουργικό τομέα, αν και είχαν την κατοχή της μπάλας στην αρχή του ματς. Ωστόσο κατάφεραν να προηγηθούν στο 20ο λεπτό. Ο Ρούντιγκερ γύρισε ωραία στην περιοχή και έβγαλε την πάσα στον Γκίντερ, ο οποίος πλάσαρε για το 0-1.

Ο τερματοφύλακας της Ουκρανίας υπερασπίσθηκε την εστία του σε δύο περιπτώσεις στο πρώτο ημίχρονο. Πρώτα εκτινάχθηκε απομακρύνοντας ένα μακρινό σουτ του Κίμιχ (31'), ενώ έκανε μία τρομερή επέμβαση σε κεφαλιά του Γκνάμπρι στο 35ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους από νωρίς στο δεύτερο μέρος. Ο Μπούστσαν, αυτή την φορά έγινε μοιραίος για την ομάδα του, έχασε τον έλεγχο σε μία σέντρα του Κλόστερμαν και ο Γκορέτσκα με το κεφάλι έγραψε το 0-2.

Η Γερμανία έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, αν και έδωσε κάποιο χώρο στους Ουκρανούς. Στο 75ο λεπτό ο Ζούλε έκανε το λάθος και ανέτρεψε τον Γιάρεμτσουκ μέσα στην περιοχή και έτσι στο 77' ο Μαλινόβσκι εκτέλεσε εκπληκτικά μειώνοντας σε 1-2.