Νίκες για Πορτογαλία και Ολλανδία (Όλα τα αποτελέσματα)

Ήταν… Πορτογαλία στο δεύτερο. Η παρέα του Κριστιάνο ζορίστηκε περισσότερο από το αναμενόμενο στο εκτός έδρας ματς με το Λουξεμβούργο, αλλά στο φινάλε κρατάει τη νίκη με 3-1 για την 3η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του Μουντιάλ.

Οι γηπεδούχοι όχι απλά άντεξαν πίσω, αλλά έβαλαν και πολύ δύσκολα στην ομάδα του Φερνάντο Σάντος, ανοίγοντας το σκορ στο 30ο λεπτό με κεφαλιά-ψαράκι του Ροντρίγκες έπειτα από σέντρα του Σινάνι από τα δεξιά με το αριστερό. Η απάντηση δόθηκε από την Πορτογαλία σε κρίσιμο σημείο και συγκεκριμένα στα χασομέρια του πρώτου μέρους. Με τον Ζότα να κάνει άπιαστη κεφαλιά στη σέντρα του Νέτο.

Σχεδόν πέντε αγωνιστικά λεπτά μετά έγινε το 1-2. Ο Κανσέλο σέντραρε από τα δεξιά, ο Ρονάλντο πλάσαρε από κοντά και ολοκλήρωσε την ανατροπή, με τον Κριστιάνο να δείχνει τον δρόμο προς τη νίκη, λίγες μέρες μετά το πολυσυζητημένο ματς με τη Σερβία. Ο Παλίνια «κλείδωσε» το «τρίποντο» στο 80’ για την Πορτογαλία, που έφτασε τους 7 βαθμούς, έχοντας όσους και η Σερβία που είναι μαζί στην κορυφή. Στο 87' ο Σανό δέχθηκε δεύτερη κίτρινη και άφησε τους γηπεδούχους με παίκτη λιγότερο.

1ος όμιλος
Αζερμπαϊτζάν-Σερβία 1-2
(59’ Μαχμούντοφ - 15’, 81’ Μίτροβιτς)

Λουξεμβούργο-Πορτογαλία 1-3
(30' Ροντρίγκες - 45+1' Ζότα, 51' Ρονάλντο, 80' Παλίνια)

Παλικαρίσια νίκη για Ουαλία, σάρωσε με οκτάρα το Βέλγιο

Η Ουαλία πήρε το ντέρμπι του 5ου ομίλου επικρατώντας στο φινάλε 1-0 της Τσεχίας σε ένα ματς που οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν με δέκα παίκτες και πλέον ο όμιλος παίρνει φωτιά.

Με την ένταση να είναι μεγάλη, οι Τσεχία στο 49’ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Στσικ, ενώ η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε όταν ο Ρόμπερτς στο 77’ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη αφήνοντας και την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.

Πάντως η Ουαλία του Γκιγκς φάνηκε να το θέλει περισσότερο και στο 82ο λεπτό ο Τζέιμς μετά από ασίστ του Μπέιλ βρήκε δίχτυα και χάρισε την πρώτη νίκη στη διοργάνωση στην ομάδα του.

Άνετο βράδυ είχε το Βέλγιο που επέστρεψε στις νίκες με ξέσπασμα πάνω στη Λευκορωσία, επικρατώντας στις Βρυξέλλες 8-0.

Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ μπήκε φουριόζα στο παιχνίδι και το καθάρισε επί της ουσίας μέσα σε ένα τρίλεπτο στο πρώτο ημίχρονο το οποίο ολοκλήρωσε προηγούμενη 4-0. Αρχικά ο Μπατσουαγί στο 14ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την ομάδα του με σουτ από τη μικρή περιοχή, ενώ στο 17’ ο Φανάκεν αξιοποίησε την ασίστ του Μενιέ για το 2-0 των «κόκκινων διαβόλων».

Στο 38ο λεπτό ο Φάνακεν έγινε δημιουργός για το 3-0 του Τροσάρντ, ενώ στο 42’ ο Ντόκου ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0 που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα του Μαρτίνεθ έριξε τους ρυθμούς της, αλλά ακόμα και στο ρελαντί είχε τον τρόπο να ανεβάσει τη διαφορά στο σκορ. Ο Πρατ στο 49’ έβαλε και αυτός το όνομα του στη λίστα με τους σκόρερ, κάτι που έκανε και ο Μπεντέκε στο 70 λεπτό γράφοντας το 6-0.

Οι γηπεδούχοι έβγαζαν φωτιές και με το δεύτερο τέρμα του Τροσάρντ στη βραδιά στο 78’ εκτόξευσαν τον λογαριασμό απέναντι στην άμοιρη Λευκορωσία στο 7-0, με τον Φάνακεν στο 89’ να βρίσκει και εκείνος δίχτυα ξανά διαμορφώνοντας το τελικό 8-0.

«STOP» στη Ρωσία – Κορυφή η Κροατία

Την πρώτη ήττα στον 8ο όμιλο της ευρωπαϊκής ζώνης για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 γνώρισε η Ρωσία. Η ομάδα του Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ ηττήθηκε 2-1 από τη Σλοβακία στην Τρνάβα και έμεινε στους 6 βαθμούς. Από την άλλη, οι Σλοβάκοι, μετά από δύο ισοπαλίες, πήραν την πρώτη τους νίκη και έφτασαν τους 5 βαθμούς, που τους κρατάει στο κυνήγι της πρόκρισης.

Κάκιστο ήταν το πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου, αφού μέχρι το 25’ δεν υπήρχε ούτε μια τελική προσπάθεια. Στο 38’, η Σλοβακία στην πρώτη επίσκεψη στα καρέ της Ρωσίας, άνοιξε το σκορ με τον Σκρίνιαρ. Έξι λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση με τον Φερνάντες, αλλά ο Κούτσιακ αντέδρασε σωστά.

Οι Σλοβάκοι μπήκαν με καλή ψυχολογία στο δεύτερο μέρος και ήταν πιο επιθετικοί από την αντίπαλό τους, παρότι είχαν το προβάδισμα. Παρ’ όλα αυτά, οι Ρώσοι έφεραν το ματς στα ίσια στο 71’ με τον Φερνάντες. Όμως, δεν το χάρηκαν πολύ, αφού τρία λεπτά αργότερα, ο Μακ έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Σλοβακία με 2-1. Στα τελευταία λεπτά οι Ρώσοι πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά αυτή δεν ήρθε κι έτσι, οι Σλοβάκοι πανηγύρισαν την πρώτη νίκη τους.

Τη δεύτερη νίκη της στον όμιλο πανηγύρισε η Κροατία, που επικράτησε 3-0 της Μάλτας και έφτασε τους 6 βαθμούς. Τα γκολ πέτυχαν οι Πέρισιτς (62’), Μόντριτς (76’ πεν.) και Μπρεκάλο (90’), που επιστρατεύτηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Δεύτερη ήττα σε τρία παιχνίδια για τους Μαλτέζους.

Η Κροατία πίεσε από τα πρώτα λεπτά για ένα γρήγορο γκολ και είχε μεγάλη ευκαιρία στο 14’ με τον Πάσαλιτς, που σημάδεψε το δοκάρι. Η Μάλτα προσπαθούσε με «νύχια και δόντια» να κρατήσει το μηδέν και τα κατάφερε και με δόση τύχης στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με τις αλλαγές του Ζλάτκο Ντάλιτς ήρθε το πολυπόθητο γκολ με τον Πέρισιτς στο 62’. Ο 32χρονος επιθετικός, που είχε μπει στο παιχνίδι οχτώ λεπτά νωρίτερα, εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Μπάρισιτς και έκανε το 1-0. Στο 76’ ο Μόντριτς, που ήταν επίσης μια από τις αλλαγές, πέτυχε το δεύτερο γκολ, «κλειδώνοντας» τη νίκη για τους Κροάτες. Το τελικό 3-0 «έγραψε» ο Μπρεκάλο στο 90’.

Κροατία-Μάλτα 3-0
(62’ Πέρισιτς, 76’ πεν. Μόντριτς, 90’ Μπρεκάλο)

Ακόμα σκοράρει η Ολλανδία, «αυτοκτονία» για Τουρκία

Μια «καταιγιστική» Ολλανδία σάρωσε 7-0 στην έδρα του αδύναμου Γιβραλτάρ για την τρίτη αγωνιστική του έβδομου προκριματικού ομίλου του Μουντιάλ του 2022 και πλησίασε στην κορυφή της βαθμολογίας.

«Αυτοκτόνησε» η Τουρκία, αφού παραχώρησε 3-3 στη Λετονία, ενώ προηγήθηκε 3-1, αλλά διατηρήθηκε στην κορυφή.

«Έκανε «θρίλερ» η Νορβηγία το γκρουπ, μετά το 0-1 επί του Μαυροβουνίου στην Ποντγκόριτσα.

Οι «οράνιε» ξεκίνησαν «μουδιασμένα» και δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Γιβραλτάρ. Οι Μπεργκίς, Ντεπάι και Ντε Λιχτ έχασαν τις πρώτες ευκαιρίες των Ολλανδών στο εικοσάλεπτο και από εκείνη την ώρα οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να «πολιορκούν» την εστία των γηπεδούχων με πρωταγωνιστές πολλούς παίκτες. Τελικά, στο 42΄ ο Βαϊνάλντουμ συνδυάστηκε με τον Μπεργκίς και ο τελευταίος έκανε το 0-1.

Οι παίκτες του Φρανκ Ντε Μπουρ μπήκαν «φουριόζοι» στην επανάληψη και έφτασαν στο 0-5 σε 20’. Στο 55’, ο Μπεργκίς σέντραρε και ο Λουκ Ντε Γιονγκ μέσα από την περιοχή έκανε το 0-2. Στο 61΄’, ο Ντεπάι με απευθείας φάουλ από πλάγια έκανε το 0-3. Στο 62΄, ο Βαϊνάλντουμ πέτυχε το 0-4. Στο 64’, ο Κλάσεν συνδυάστηκε με τον Μάλεν και ο παίκτης της Αϊντχόφεν έκανε το 0-5. Στο 85’, ο Βάινταλ έδωσε στον Φαν Ντε Μπέεκ και αυτός έγραψε το 0-6. Στο 88’, ο Βάινταλ έδωσε έτοιμο γκολ στον Ντεπάι και αυτός διαμόρφωσε το τελικό 0-7.

Μόλις στο 2’, ο Καραμάν δέχτηκε τη σέντρα του Τσαλχάνογλου μέσα στην περιοχή και έκανε το 1-0 για την Τουρκία. Στο 33’, ο Τσαλχάνογλκου με σουτ από τα 25 μέτρα έκανε τα 2-0. Στο 35’ ο Γιουρκόφσκις έδωσε μέσα στην περιοχή στον Σαβάλνιεκς και αυτός μείωσε σε 2-1.

Στο 52’, ο Τόμπερς ανέτρεψε μέσα στη λετονική περιοχή τον Μουλντούρ και το πέναλτι που δόθηκε, εκτέλεσε εύστοχα ο Γιλμάζ για το 3-1. Στο 58’, ο Ος βρήκε τον Ουλμπρίκις και αυτός με δυνατό σουτ έκανε το 3-2. Στο 79’, ο Εμσις έδωσε στον Ικάουνιεκς και αυτός έκανε το 3-3.

Στο 35’ ο Σόρλοθ δέχτηκε την μπαλιά του Ελιουνούσι και πλάγια μέσα στην περιοχή έκανε το 0-1.

Μέχρι το 60’, οι Μαυροβούνιοι έχασαν τέσσερις ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν. Στη συνέχεια, συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία και τον έλεγχο της αναμέτρησης χωρίς να είναι τόσο απειλητικοί. Οι πολλές αλλαγές έριξαν το ρυθμό, όμως ο Γιόβετιτς έχασε μια καλή ευκαιρία στο 82’ για την ισοφάριση χωρίς τελικά να αλλάξει κάτι.