Ζλάταν και μόνη πρώτη στον όμιλό της η Σουηδία

Ο Ιμπραΐμοβιτς έδειξε ξανά με ασίστ τον δρόμο στην Σουηδία, η οποία νίκησε το Κόσοβο (0-3), έκανε το 2x2 και παρένεινε μόνη πρώτη στον όμιλο που συμμετέχει η Ελλάδα.

Στο πρώτο ματς του ομίλου και πρώτο του έπειτα από 5 χρόνια με την Εθνικη, ο Ζλάταν είχε δώσει εκπληκτική no-look ασίστ για το μοναδικό γκολ στη νίκη σε βάρος της Γεωργίας. Σε αυτό κόντρα στο Κόσοβο, έκανε το ίδιο απλά με ακόμα πιο εντυπωσιακό τρόπο. Ο σταρ της Μίλαν πρόλαβε στο 12’ τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Ουικάνι, με κίνηση τάε-κβο-ντο και έδωσε ουσιαστικά σε κενό τέρμα στον Αουγκούστινσον που είχε εύκολο έργο για το 0-1.

Στο 17’ ο Ισακ έφυγε μόνος του από μπαλιά του Φόρσμπεργκ, πέρασε τον keeper των γηπεδούχων αλλά μόνος με το τέρμα από δύσκολη γωνία πλάσαρε έξω, όμως αστο 35’ επέμεινε μέσα στην περιοχή και με αριστερό σουτ έγραψε το 0-2. Στην επανάληψη η ομάδα του Αντερσον διατήρησε τον έλεγχο και συνέχισε να ψάχνει το γκολ παρότι ο προπονητής έβγαλε τον Ζλάταν στο 67' - προφανώς για να του δώσει ανάσες. Το γκολ με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 0-3 ήρθε στο 70’ όταν ο Λάρσον νίκησε τον Ουικάνι από τα 11 βήματα έπειτα από χέρι του Ρασίτσα ύστερα από κόρνερ του Φόρσμπεργκ. Κόκκινη είδε στις καθυστερήσεις ο Ζενέλι των γηπεδούχων.