Με Λέβα και Σφιντέρσκι η Πολωνία - Σεφτές και για Ουγγαρία

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι με δύο γκολ έκανε την διαφορά απέναντι στην Ανδόρα (3-0) και έδωσε την θέση του στον Κάρολ Σβιντέρσκι που σκόραρε στο ντεμπούτο του, την ώρα που η Ουγγαρία έκανε υγιεινό περίπατο στο Σαν Μαρίνο (0-3).

Σε έναν όμιλο που η Αγγλία είναι το απόλυτο φαβορί για την πρωτιά, η δεύτερη θέση φαίνεται ότι θα πάει σε μία εκ των Πολωνίας και Ουγγαρίας που στην πρεμιέρα ήρθαν 3-3 σε ένα χορταστικό ματς.

Αμφότερες είχαν εύκολο έργο και έφτασαν πολύ εύκολα στις παρθενικές τους νίκες, απέναντι στους δύο σάκους του μποξ του 9ου ομίλου.

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι υπενθύμισε ότι δεν λογαριάζει αν πρόκειται για πρωτάθλημα, κύπελλο, Champions League, φιλικά ή επίσημα ματς εθνικών ομάδων. Σκοράρει παντού, με κάθε φανέλα, ανεξαρτήτως αντιπάλου. Η Ανδόρα δεν πέρασε σχεδόν την σέντρα, αλλά κράτησε το 0-0 για μισή ωρίτσα.

Ωστόσο, δύο γκολ του σέντερ-φορ της Μπάγερν (30’, 55’) τελείωσαν την δουλειά (47 γκολ σε 42 επίσημα ματς στην σεζόν), με τον «Λέβα» να αποχωρεί στο 63ο λεπτό για να δώσει την θέση του στον επιθετικό του ΠΑΟΚ, Κάρολ Σβιντέρσκι που έκανε το ντεμπούτο του με την Εθνική ανδρών, με τον πιο ηχηρό τρόπο.

Δύο λεπτά πριν το τέλος με προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 0-3 και σφράγισε με τον καλύτερο τρόπο μία ονειρική βραδιά για τον ίδιο.

Την ίδια ώρα, η Ουγγαρία καθάρισε ακόμα πιο εύκολα στο Σαν Μαρίνο. Οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε δύο πέναλτι στο πρώτο 20λεπτο, με τον Άνταμ Ζάλαϊ να ευστοχεί στο πρώτο (13’, 0-1) και τον Ρόλαντ Ζάλαϊ να αστοχεί στο δεύτερο (20’), αλλά να επανορθώνει στα μέσα της επανάληψης, κάνοντας το 0-2 (72’).

Ο μονόλογος των Μαγυάρων επιβραβεύτηκε και με τρίτο γκολ (πάλι με πέναλτι) από τον Νίκολιτς, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 0-3 στο 89ο λεπτό.