Οι Ελβετοί ξεμπέρδεψαν από το 12' στη Βουλγαρία

Η Ελβετία ξεκίνησε με διπλό τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, για τον τρίτο όμιλο. Η ομάδα του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς επικράτησε με 3-1 της Βουλγαρίας.

Οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν να καθαρίσουν το παιχνίδι μέσα σε λίγα λεπτά. Στο 7ο λεπτό ο Εμπολό άνοιξε το σκορ με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ροντρίγκες. Τρία λεπτά αργότερα, ο Σεφέροβιτς εκμεταλλεύτηκε ασίστ του Σακίρι για να γράψει το 0-2 μέσα από την περιοχή.

Η Ελβετία πέτυχε στο 12ο λεπτό το 0-3. Ο Σακίρι έκανε το σουτ νικώντας τον γκολκίπερ της Βουλγαρίας, αλλά πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή ο Ζούμπερ την έσπρωξε στα δίχτυα. Στο 46ο λεπτό ο Ντεσπότοφ εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων και με δυνατό σουτ έγραψε το τελικό 1-3.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ: Π. Ιλίεφ, Ζάνεφ, Μποζίκοφ, Ντίμοφ, Σισίνιο, Κωνσταντίνοφ, Μαλίνοφ, Ποπόφ, Ντεσπότοφ, Γιόμοφ, Ντ. Ιλίεφ.

ΕΛΒΕΤΙΑ: Ζόμερ, Ελβέντι, Ακάντζι, Ροντρίγκες, Εμπαμπού, Φρόιλερ, Τζάκα, Ζούμπερ, Σακίρι, Σεφέροβιτς, Εμπολό.

Πηγή: Sport24