Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου: Τρένο με "7 στα 7" η Βραζιλία, νίκη και 2η θέση για Αργεντινή

Με εκτός έδρας νίκες συνέχισαν την πορεία τους στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου στη ζώνη της Λατινικής Αμερικής οι Βραζιλία και Αργεντινή, με την πρωτοπόρο Σελεσάο να επικρατεί 1-0 της Χιλής και την αλμπισελέστε 3-1 της Βενεζουέλας.

Η ξέφρενη πορεία της Βραζιλίας στην προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ συνεχίστηκε και στην Χιλή, με την ομάδα του Τίτε να επικρατεί με 1-0 της ρόχα και να βρίσκεται πλέον αγκαλιά με την πρόκριση στην τελική φάση μετρώντας 7 νίκες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές.

Η Σελεσάο ήταν ανώτερη σε όλη τι διάρκεια της αναμέτρησης ωστόσο χρειάστηκε να περιμένει μέχρι το 64' για να ξεκλειδώσει την άμυνα των γηπεδούχων, με τον Εβέρτον να γίνεται κάτοχος της μπάλας μετά από προσπάθεια του Νεϊμάρ που αποκρούστηκε και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, για να χαρίσει το τρίποντο στην πεντάκις παγκόσμια πρωταθλήτρια.

Έξι πόντους πίσω από την πρωτοπόρο Βραζιλία (21 βαθμούς) έμεινε η αιώνια αντίπαλός της σε επίπεδο εθνικών ομάδων, Αργεντινή, με την ομάδα του Σκαλόνι να περνάει νικηφόρα από το Καράκας επικρατώντας 3-1 της Βενεζουέλας και να διατηρεί την 2η θέση με 15 πόντους.

Ο Λιονέλ Μέσι δεν μπόρεσε να σκοράρει για να πιάσει στην κορυφή των εθνικών σκόρερ στην Λατινική Αμερική τον Πελέ (έμεινε στα 76 γκολ ο Pulga, ένα λιγότερο από το μαύρο διαμάντι) ωστόσο συνέβαλε στην επικράτηση της ομάδας του αφού στο 32' δέχτηκε σκληρό μαρκάρισμα από τον Αντριάν Μαρτίνεθ που οδήγησε στην αποβολή με απευθείας κόκκινη κάρτα του αντιπάλου του.

Το γεγονός αυτό έφερε σε πλεονεκτική θέση την Αργεντινή, με τον Λαουτάρο Μαρτίνες να ανοίγει το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και στο δεύτερο ημίχρονο να παίρνουν τη σκυτάλη του σκοραρίσματος οι δύο Κορέα.

Πρώτα ο Χοακίν, με τον φορ της Ίντερ να γράφει το 2-0 στο 71ο λεπτό και τρία λεπτά αργότερα ο Άνχελ, με τον επιθετικό της Ατλετικο να δίνει προβάδισμα τριών γκολ στην ομάδα του, με το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να σηειώσουν το γκολ της τιμής με εύστοχο πέναλτι του Σοτέλδο στο φινάλε των καθυστερήσεων.

Όσον αφορά στα άλλα δύο ματς της βραδιάς, το Εκουαδόρ επιβλήθηκε 2-0 εντός έδρας της Παραγουάης και εδραιώθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας με 12 πόντους ενώ η Ουρουγουάη έμεινε 4η, στο -3 από τον Ισημερινό, μετά από τους δύο βαθμούς που άφησε στο Περού με το 1-1 απέναντι στην ομώνυμη ομάδα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:
Τετάρτη 2 Σεπτεμβρίου

Βολιβία - Κολομβία 1-1 (83' Σαουσέδο / 69' Μαρτίνες)

Πέμπτη 3 Σεπτεμβρίου

Ισημερινός - Παραγουάη 2-0 (87' Τόρες, 90+5' Εστράδα)

Βενεζουέλα - Αργεντινή 1-3 (90+4' Σοτέλδο / 45+2' Μαρτίνες, 71' Χοακίν Κορέα, 74' Άνχελ Κορέα)

Χιλή - Αργεντινή 0-1 (64' Εβέρτον)

Περού - Ουρουγουάη 1-1 (25' Τάπια / 29' Ντε Αρασκαέτα)