Το Κύπελλο Εθνών Αφρικής κατέληξε στην Σενεγάλη

Με τον ηγέτη της Μανέ να ευστοχεί στο τελευταίο πέναλτι, η Σενεγάλη νίκησε 4-2 την Αίγυπτο του Σαλάχ στη ρωσική ρουλέτα μετά από το 0-0 στο 90λεπτο και στην ημίωρη παράταση και κατέκτησε το Κόπα Άφρικα για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Το παρθενικό Κύπελλο Εθνών Αφρικής στην ιστορία της (μετά από δύο αποτυχημένες παρουσίες σε τελικούς) πανηγυρίζει από το βράδυ της Κυριακής (6/2) η Σενεγάλη, επικρατώντας με 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι της Αιγύπτου μετά από το 0-0 μεταξύ των δύο ομάδων τόσο στα 90 λεπτά της κανονικής διάρκειας του τελικού όσο και στην ημίωρη παράταση.

Τα λιοντάρια της Τεράνγκα ήταν η ομάδα που είχε τις περισσότερες και πιο κλασικές ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη πριν ο τελικός οδηγηθεί στα πέναλτι, όμως αυτό δεν συνέβη αφού βρήκε απέναντί της έναν φοβερό και τρομερό Αμπουμπαγκάλ, με τον κίπερ των φαραώ να κατεβάζει ρολά, με επιστέγασμα της εκπληκτικής του απόδοσης να είναι το πέναλτι που απέκρουσε μόλις στο 7ο λεπτό σε εκτέλεση του Σαντιό Μανέ.

Ωστόσο, η μοίρα επεφύλασε μία δεύτερη ευκαιρία στον Μανέ (αλλά και στον προπονητή του Αλιού Σισέ που είχε γνωρίσει την ήττα στον τελικό του 2002 από το Καμερούν στα πέναλτι, ως αρχηγός της Σενεγάλης), με τον επιθετικό της Λίβερπουλ να ευστοχεί στη ρωσική ρουλέτα και να γράφει το 4-2 που σφράγισε την κατάκτηση του τροπαίου για την ομάδα του.

Το ματς
Η εκκίνηση του τελικού δεν θα μπορούσε να είναι περισσότερο καθηλωτική για τους θεατές που βρέθηκαν στις εξέδρες του "Ολέμπε Στέιντιουμ" της Γιαουντέ, με την Σενεγάλη να μπαίνει επιθετικά και να κερδίζει πέναλτι στα πρώτα λεπτά.

Η παράβαση δόθηκε από τον διαιτητή για (πεντακάθαρη) ανατροπή του Σις από τον Αμπντελμονέμ, με τον Σαντιό Μανέ να αναλαμβάνει την εκτέλεση αλλά τον γκολκίπερ Αμπουπαγκάλ (που λίγο νωρίτερα είχε δεχτεί συμβουλές από τον Μοχάμεντ Σαλάχ για το που θα πέσει) να βρίσκει τη γωνία και να αποκρούει εντυπωσιά.

Η συνέχεια βρήκε την Σενεγάλη να ξεπερνάει μεν το σοκ του χαμένου πέναλτι αλλά να μην μετουσιώνει σε γκολ τις δύο καλές ευκαιρίες που είχε με πρωταγωνιστή τον Σαρ, για να απαντήσει από την πλευρά της η Αίγυπτος με το μεγάλο πυροβολικό της, Μοχάμεντ Σαλάχ.

Ο σούπερ σταρ της Λίβερπουλ είχε την πρώτη τελική εντός στόχου για τους φαρώ στο 28' ενώ στο 43' πλησίασε το γκολ, όμως είδε το εξαιρετικό σουτ του εντός περιοχής να αποκρούεται σε κόρνερ από τον Μεντί.

Στο δεύτερο μέρος, η Σενεγάλη ήταν εκείνη που μπήκε και πάλι με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα ψάχνοντας το γκολ όμως οι προσπάθειες των Γκουεγέ και Ντιέντιου δεν βρήκαν στόχο, για να πέσει στη συνέχεια ο ρυθμός και οι επικίνδυνες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες να είναι είδος υπό εξαφάνιση.

Η τυπικά γηπεδούχος Σενεγάλη ήταν η ομάδα που κυνήγησε περισσότερο το γκολ στο τελευταίο ημίωρο όμως δεν βρήκε καθαρές ευκαιρίες, με την Αίγυπτο να ενδιαφέρεται πρωταρχικά να διαφυλάξει τα νώτα της (απείλησε κυρίως από στημένες φάσεις) και έτσι ο τελικός να οδηγείται αναπόφευκτα στην ημίωρη παράταση.

Το εντυπωσιακό είναι πως η Σενεγάλη ενεπλάκη για πρώτη φορά στη διαδικασία της παράτασης σε αυτό το τουρνουά ενώ για την Αίγυπτο ήταν η τέταρτη.