Έριξε τριάρα και πήγε τελικό η Σενεγάλη!

Η Μπουρκίνα Φάσο άντεξε για ένα ημίχρονο και η Σενεγάλη με τρία γκολ στην επανάληψη επιβλήθηκε 3-1 και έκλεισε θέση στον τελικό του Copa Africa.

Με τον Μανέ να σκοράρει και να δίνει ασίστ, η Σενεγάλη επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και αφού επλβλήθηκε της Μπουρκίνα Φάσο, πέρασε για 3η φορά στην ιστορία της στον τελικό του Africa Cup Of Nations. Ο σταρ της Λίβερπουλ ήταν ο πρωταγωνιστής φτάνοντας τα 29 γκολ με το Εθνσόσημο.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα, όμως σε αυτό η Μπουρκίνα Φάσο έχασε με τραυματισμό τον βασικό της τερματοφύλακα, Κόφι. Και στην επανάληψη η Σενεγάλη έγινε το απόλυτο αφεντικό. Με δύο κολλητά γκολ οι Ντιαλό και Γκουέγ έκαναν το 2-0 και παρότι ο Μπλατί Τουρέ μείωσε σε 2-1, στο 87’ ο Μανέ με σκαφτό τελείωμα με το αριστερό διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

*Η Σενεγάλη θα παίξει στον τελικό της Κυριακής (06/02) με τον νικητή του Μαρόκο - Καμερούν.