Ηγέτης Σαλάχ, έστειλε την Αίγυπτο με ανατροπή στα ημιτελικά!

Με ένα γκολ και μία ασίστ, ο Μοχάμεντ Σαλάχ ηγήθηκε της ανατροπής της Αιγύπτου κόντρα στο Μαρόκο (2-1), με τους «φαραώ» να παίρνουν το εισιτήριο για τα ημιτελικά στην παράταση.

Μέγας είσαι Σαλάχ και… θαυμαστά τα έργα σου! Παρότι το Μαρόκο προηγήθηκε νωρίς, ο επιθετικός της Λίβερπουλ πήρε την ομάδα του από το χέρι και με γκολ και ασίστ χάρισε στην Αίγυπτο (2-1) την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής. Στην παράταση κρίθηκε το παιχνίδι, με τους «φαραώ» να κοντράρονται στους «4» με το Καμερούν που διοργανώνει το τουρνουά!
Μόλις στο 7ο λεπτό ο Μπουφάλ άνοιξε το σκορ για το Μαρόκο, το οποίο κράτησε το προβάδισμά του μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ωστόσο ο Μο Σαλάχ «χτύπησε» στο 53’ και έφερε το ματς στα ίσα κάνοντας το 1-1. Στην συνέχεια του παιχνιδιού το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τις δυο ομάδες να δημιουργούς ευκαιρίες αλλά να μην μπορούν να τις μετουσιώσουν σε κάποιο γκολ, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Ο Τρεζεγκέ έλυσε τον γόρδιο στο 100’ διπλασιάζοντας τα τέρματα για την Αίγυπτο σκοράροντας σε κενή εστία μετά από ατομική ενέργεια και... πάρε-βάλε ασίστ του Σαλάχ για το 2-1! Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους της παράτασης οι τυπικά γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμά τους, με το Μαρόκο να μην μπορεί να αντιδράσει και να αποχωρεί από τη διοργάνωση!