Βήμα πρόκρισης για Άγιαξ με γκολ στο 86'!

Με γκολ του Βαν ντε Μπούμεν στο 86ο λεπτό, ο Άγιαξ έκαμψε την αντίσταση της Βοϊβοντίνα (1-0), κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση του τρίτου προκριματικού γύρου του Europa League, όπου θα τεθεί αντιμέτωπος με Παναθηναϊκό ή Μπότεβ Πλόβντιβ.

O «Αίαντας» παρουσιάστηκε αγχωμένος απέναντι στους Σέρβους, ωστόσο έφερε εις πέρας την αποστολή του, με τον Μπράνκο Βαν ντε Μπούμεν στο 86ο λεπτό να λύνει τον γόρδιο δεσμό για τον Άγιαξ.

Παράλληλα, το επίσημο ντεμπούτο του Φραντσέσκο Φαριόλι στον πάγκο του Άγιαξ, συνοδεύτηκε από επιτυχία, με τον Ιταλό τεχνικό να κάνει ιδανική πρεμιέρα ως προπονητής του «Αίαντα».

Στα καθαρό αγωνιστικό κομμάτι ο Άγιαξ είχε την πρωτοβουλία και την κατοχή της μπάλας, αλλά ήταν φλύαρος στην επιθετική γραμμή, έφτανε κοντά στην αντίπαλη περιοχή με αξιώσεις, αλλά τα χαλούσε είτε στην τελική προσπάθεια, είτε στην πάσα.

Το ημίχρονο κύλισε αναίμακτα όπως και το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τη Βοϊβοντίνα να ανεβάζει σταδιακά την απόδοσή της και να παίρνει μέτρα στο γήπεδο απειλώντας σε δύο περιπτώσεις την εστία του Πάσβιρ.

Τα λεπτά κυλούσαν και τελικά ο «Αίαντας» κατάφερε να βρει το γκολ της νίκης, αφού στο 86ο λεπτό ο Γκοντς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, με τον Βαν ντε Μπούμεν να πιάνει άψογη κεφαλιά και να νικά τον εξαιρετικό ως εκείνη τη στιγμή Τσάρεβιτς, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0.