Κόντρα στον... Παναθηναϊκό μετά την έκπληξη ο Κέρκεζ!

Ο Παναθηναϊκός έμαθε το βράδυ της Πέμπτης (18/7) τον αντίπαλό του για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League μετά από τη ρεβάνς μεταξύ της Μάριμπορ με την Μπότεφ, που βρήκε τους Βούλγαρους να παίρνουν την πρόκριση μετά από το 2-2 που απέσπασαν στην έδρα των Βούλγαρων (είχαν επιβληθεί με 2-1 στο πρώτο ματς).

Η Μάριμπορ προηγήθηκε στο ματς μόλις στο 13ο λεπτό και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα, όμως η Μπότεφ του Ντούσαν Κέρκεζ, όχι μόνο βρήκε απάντηση στο 47' με τον Νουατσούκου αλλά έφερε τούμπα την κατάσταση στο 60' με τον Ούτζα, για να δεχτεί γκολ στο 80' από τον Μπέουγκρε αλλά να αντέξει στα τελευταία 10 λεπτά συν τις καθυστερήσεις και να πάρει το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο με συνολικό σκορ 4-3 υπέρ της.

Η ομάδα του άλλοτε τεχνικού της ΑΕΛ, έκανε την έκπληξη καθότι με την κλήρωση κόντρα στην Μάριμπορ ήταν το αουτσάιντερ.

Υπενθυμίζεται πως ο Παναθηναϊκός θα είναι γηπεδούχος στο πρώτο ματς με την Μπότεφ στον δεύτερο προκριματικό γύρο, που θα διεξαχθεί στο Ολυμπιακό Στάδιο στις 25 Ιουλίου (ώρα 21:00), με τη ρεβάνς να διεξάγεται στην Βουλγαρία μία εβδομάδα αργότερα, την 1η Αυγούστου.

Πηγή: sport24.gr