Απίθανη Μίλαν: Με το ένα πόδι στους «16»

Με δύο γκολ του Λόφτους-Τσικ και ένα του Λεάο, η Μίλαν διέλυσε 3-0 την Ρεν και είναι με το ενάμιση πόδι στους «16». Προβάδισμα στα… πέναλτι η Μπενφίκα, κάζο η Μπράγκα.

Τις καλές εμφανίσεις στα τελευταία μας της Serie A μετέφερε στο Europa League η ομάδα του Στέφανο Πιόλι και αφού νίκησε με το επιβλητικό 3-0 την Ρεν στο San Siro, πήρε σαφές προβάδισμα για να βρίσκεται στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι Rossoneri μπήκαν από νωρίς δυνατά και στο 10’ έφτασαν μια ανάσα από το γκολ, όμως το πλασέ του Λεάο πήγε στο οριζόντιο δοκάρι, για να ανοίξουν το σκορ τελικά στο 32’ μετά τη σέντρα του Φλορέντσι από δεξιά και την κεφαλιά δοκάρι-και-μέσα από τον Λόφτους-Τσικ. Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους, όμως δεν θα έμενε για πολύ στην επανάληψη.

Στο 48’ έπειτα από κόρνερ και προσπάθεια του Κίερ να σκοράρει με την πλάτη, ο Μανταντά έκανε την επέμβαση και ο Λόφτους-Τσικ ξανά με κεφαλιά έγραψε το 2-0 με το 7ο φετινό γκολ του σε όλες τις διοργανώσεις. Η Μίλαν πλέον «πετούσε» και μόλις πέντε λεπτά μετά Ερναντέζ και Λεάο έκρυψαν την μπάλα  ο Πορτογάλος εξτρέμ με φανταστικό τελείωμα βρήκε τη γωνία γράφοντας το 3-0 που έμελλε να παραμείνει παρά τις φάσεις των Ιταλών στο επόμενο διάστημα.

Στα άλλα ματς, η Καραμπάχ έκανε πολύ θόρυβο με το εντυπωσιακό 2-4 στην έδρα της Μπράγκα, η οποία ισοφάρισε λίγο πριν το ημίχρονο αλλά δέχθηκε ακόμα τρία γκολ στην επανάληψη, τα δύο από τον Ζουμπίρ. Η Μπενφίκα με δύο πέναλτι του Ντι Μαρία, το δεύτερο στο 98’, λύγισε την Τουλούζ και πήρε προβάδισμα (2-1), ενώ χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το Λανς - Φράιμπουργκ.

Προβεβλημένοι σύνδεσμοιΗ Super League παίζει στη Stoiximan με αμέτρητες επιλογές, 0% γκανιότα*, bet builder και ενισχυμένες αποδόσεις! *Όροι & προϋποθέσεις