Η Λεβερκούζεν έκανε το 4x4 - Ήττες για Λίβερπουλ, Ρόμα

Με πέναλτι στο 94’ η Μπάγερ Λεβερκούζεν πέρασε από την Καραμπάχ (0-1) και στα νοκ-άουτ αφού έκανε το 4x4. Θύματα έκπληξης έπεσαν και γνώρισαν ήττες Λίβερπουλ και Ρόμα.

Ο Γίργκεν Κλοπ έκανε rotation και η Λίβερπουλ ηττήθηκε στην Γαλλία με 3-2 από την Τουλούζ, χωρίς όμως να χάσει το Νο1 στον 5ο όμιλο του Europa League. Οι Reds είχαν δοκάρι με τον Τζο Γκόμες στο 5’ αλλά στο 36’ βρέθηκαν να χάνουν από το γκολ του Ντονούμ έπειτα από λάθος του Τσιμίκα. Στο 58’ οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο γκολ χάρη στον Νταλινγκά, για να μειώσει στο 74’ με το αυτογκόλ του Κάσερες η Λίβερπουλ. Στο 3-1 ο Μαγκρί ανέβασε ξανά τη διαφορά για την Τουλούζ στα δύο γκολ, για να διαμορφώσει το τελικό 3-2 ο Ντιόγκο Ζόταν στο 89’. Για το ίδιο group η ΛΑΣΚ πήρε τους πρώτους της βαθμούς μετά το εντυπωσιακό 3-0 σε βάρος της Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ.

5ος όμιλος

Τα αποτελέσματα

Τουλούζ-Λίβερπουλ 3-2
(36’ Ντουνούμ, 58’ Νταλινγκά, 76’ Μαγκρί – 74’ αυτ. Κάσερες, 89’ Ζότα)

ΛΑΣΚ-Σεν Ζιλουάζ 3-0
(25’ πεν. Χόρβαθ, 45’+4’ Ταλοβιέροφ, 77’ Ζουλ)

Τουλούζ - Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ

Η Σλάβια Πράγας πήρε τη ρεβάνς κόντρα στην Ρόμα στην Τσεχία, καθώς επικράτησε 2-0 των Giallorossi των πολλών αλλαγών και τους πήρε την 1η θέση στη διαφορά τερμάτων. Ο Τζούρεκα έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 50', με τον Μάσοπουστ να «κλειδώνει» το τρίποντο για την Σλάβια στο 74'. Προβάδισμα για την τρίτη θέση του ομίλου και την πρόκριση στο Conference πήρε η Σερβέτ, η οποία παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 από το 12ο λεπτό της εντός έδρας αναμέτρησής της με τη Σέριφ, έκανε μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο (2-1).

7ος όμιλος

Σλάβια Πράγας-Ρόμα 2-0
(50’ Γιούρετσκα, 74’ Μάσοπουστ)

Σερβέτ-Σέριφ 2-1
(84’ Ρουιγιέ, 90’ πεν. Μπέντια - 12’ αυτ. Σέβεριν)

Σέριφ - Σλάβια Πράγας

Δεν λέει να πατήσει φρένο η Μπάγερ Λεβερκούζεν, η οποία έκανε το 4x4, παρότι δεν βρέθηκε στην καλύτερή της βραδιά στο Αζερμπαϊτζάν και την έδρα της Καραμπάγκ. Παρ' όλα αυτά, η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο ήταν ανώτερη και τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 0-1, με τον Μπόνιφεϊς να ευστοχεί σε πέναλτι στο 94'! Έτσι, οι Γερμανοί εξασφάλισαν την πρόκριση στα νοκ-άουτ ως πρώτοι, δύο παιχνίδια πριν ολοκληρώσουν τις υποχρεώσεις τους στον όμιλο.