Σπάρτα Πράγας – Άρης 3-2: Ιστορική βραδιά, όμως «πλήρωσε» ακριβά τα λάθη

Παρά το ιδανικό ξεκίνημα, ο Άρης δεν μπόρεσε να φύγει με κέρδος από την Τσεχία, καθώς δέχτηκε την ήττα με 3-2 από την Σπάρτα Πράγας στο στάδιο «Letna», για την 1η αγωνιστική του τρίτου ομίλου του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι πρωταθλητές Κύπρου προηγήθηκαν στο 11’ με εκτέλεση πέναλτι του Κακόριν, ωστόσο στη συνέχεια «πλήρωσαν» τα αρκετά μεσοαμυντικά λάθη, με αποτέλεσμα να μη μπορέσουν να συνοδεύσουν την πρώτη ιστορική τους συμμετοχή σε ευρωπαϊκό όμιλο με βαθμολογικό κέρδος. Μείωσε στο 90' ο Μπαμπίκα για τον Άρη.

Το ματς:

Ο Άρης μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στην αναμέτρηση, καθώς κατάφερε να προηγηθεί σχετικά νωρίς, με γκολ στο 11ο λεπτό. Ο Κρέτζι βρήκε επικίνδυνα τον Μπρόρσον μέσα στην περιοχή με αποτέλεσμα ο διαιτητής να υποδείξει πέναλτι υπέρ του Άρη, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Κακόριν, βάζοντας προσωρινά μπροστά την ομάδα της Λεμεσού και πετυχαίνοντας παράλληλα ένα ιστορικό γκολ.

Λίγο έλειψε μάλιστα η «Ελαφρά Ταξιαρχία» να διπλασιάσει το προβάδισμά της, ωστόσο το σουτ του Μπέγκτσον στο 14’ αν και από καλή θέση, πέρασε πάνω από την εστία του Γένσεν.

Στο 20’ η Σπάρτα Πράγας έφερε τον αγώνα στα ίσα, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κρέιτζι που βρέθηκε αμαρκάριστος στην καρδιά της άμυνας του Άρη, έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Βανά.

Έξι λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έφεραν τα πάνω κάτω, εκμεταλλευόμενοι νέο λάθος και ολιγωρία από πλευράς άμυνας του Άρη. Έπειτα από μακρινή εκτέλεση φάουλ, ο Ουρόσεβιτς έκανε λανθασμένο διώξιμο μέσα στην περιοχή, στρώνοντας ουσιαστικά τη μπάλα μπροστά στον Κρέιτζι ο οποίος με δεύτερο προσωπικό του τέρμα στον αγώνα έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα της Πράγας.

Στο 33’ ο Λάτσι επιχείρησε ένα δυνατό σουτ με τη μπάλα να φεύγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Βανά λίγο έλειψε να πληρώσει δικό του λάθος αφού έστειλε τη μπάλα σε αντίπαλο με την μπάλα στη συνέχεια να καταλήγει στον Κούχτα και αυτός από το ύψος της περιοχής να τη στέλνει εκτός.

Όσο κυλούσαν τα λεπτά στο πρώτο ημίχρονο γινόταν όλο και πιο ξεκάθαρο ότι ο Άρης έχασε την αυτοσυγκέντρωσή του κυρίως μετά το 20λεπτο και τα γκολ που δέχτηκε, καθώς όχι μόνο δυσκολευόταν να κρατήσει και να κυκλοφορήσει μπάλα, αλλά επέτρεπε στον αντίπαλο να γίνεται συνεχώς απειλητικός και να δημιουργεί φάσεις.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε σε χαμηλότερο τέμπο, με την ομάδα του Άρη να θέλει μεν να βρει αντίδραση δείχνοντας σημάδια βελτίωσης, ωστόσο έπαιξε ρόλο και η ευρωπαϊκή εμπειρία της Σπάρτα η οποία ήθελε να διαχειριστεί το προβάδισμά της.

Δεν έλειψαν βέβαια εκ νέου τα ατομικά λάθη από πλευράς Άρη με τον Ουρόσεβιτς στο 56’ να δίνει την ευκαιρία στον αντίπαλο να φύγει στην αντεπίθεση ωστόσο ο Μπρόρσον βρέθηκε στη σωστή θέση απομακρύνοντας σε κόρνερ.

Στο πρώτο 15λεπτο του δεύτερο μέρους δεν καταγράφηκε κάποια μεγάλη φάση, ωστόσο στο 62’ ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Γένσεν να λέει «όχι» στον Μπέγκτσον από κοντά.

Στο 67’ από φάση που ξεκίνησε ξανά από κόρνερ, η Σπάρτα τριπλασίασε το προβάδισμά της, με τον Βίτικ να γράφει το 3-1, με την ομάδα του Σπιλέφσκι να «πληρώνει» εκ νέου την κακή αμυντική λειτουργία στα στημένα.

Στο 79' ο Κρέιτζικ έφτασε κοντά στο να σημειώσει χατ-τρικ, ωστόσο ο Βανά έπεσε σωστά μπλοκάροντας την κεφαλιά του.

Στα τελευταία στάδια του αγώνα ο και πάνω που φάνηκε ότι ο Άρης αποδέχτηκε τη μοίρα του, κατάφερε τελικά να μειώσει σε 3-2 στο 90' με ένα εκτός περιοχής σουτ του Μπαμπίκα, ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Σκόρερ: Κρέιτζι (20’, 25΄), Βίτικ (67’) / Κακόριν (11’ π.), Μπαμπίκα (90’)

Κίτρινες: Κρέζτσι (11’), Ζέλενι (87’) / Κακόριν (69’)

Κόκκινες: -

Σπάρτα Πράγας: Γένσεν, Σόρενσεν, Βιτίκ, Κρέζτσι, Πρεσιάδο, Λάτσι (Παβέλκα 76’), Καιρίνεν (Σαντίλεκ 30’), Ζελένι, Κούχτα (Κάραμπετς 65’), Ολατούντζι (Σέικ 77’), Χαρασλίν (Μπιρμάντσεβιτς 65’).

Άρης: Βανά, Μποακί, Μπρόρσον, Ουρόσεβιτς, Καζού, Ζόκε (Μπράουν 65’), Στρούσκι, Μαγιαμπέλα (Μουσούντα 85’), Κακόριν (Στεπίνσκι 75’), Μπένγκτσον (Μοντνόρ 84’), Γκομίς (Μπαμπίκα 65’).