Άρης-Σλόβαν 6-2: Εξάστερος θεός… στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ!

Εξαιρετικός ο Άρης. Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε με 6-2 της Σλόβαν Μπρατισλάβας στο «AlphaMega Stadium», ανέτρεψε με τον καλύτερο τρόπο την ήττα με 2-1 του πρώτου αγώνα και προκρίθηκε στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Ασταμάτητος ο Γκομίς που πέτυχε τρία τέρματα ενώ σε κέφια ήταν και ο Μαγιαμπέλα ο οποίος βρήκε με την σειρά του δίχτυα. Τα άλλα δύο γκολ πέτυχαν οι Ζόκε και Μπράουν.

Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα. Μάλιστα στο 6ο και 8ο λεπτό απείλησε με δύο σουτ του Μαγιαμπέλα τα οποία απόκρουσε ο Borjan. Ακολούθησαν άλλες δύο τελικές με τους Στεπίνσκι και Μοντνόρ ενώ στο 21ο λεπτό ήρθε το πρώτο τέρμα του αγώνα.

Ο Μοντνόρ έκανε την σέντρα στην αντίπαλη περιοχή και ο Γκομίς με δυνατό σουτ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το προβάδισμα του Άρη. Τρία λεπτά μετά, ακολούθησε και δεύτερο γκολ για την ομάδα της Λεμεσού. Ο Στεπίνσκι έκανε το σουτ, όμως βγήκε γύρισμα προς την περιοχή και ο Ζόκε που έγινε κάτοχος της μπάλας, από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει για το 2-0.

Στην συνέχεια, έπεσε κάπως ο ρυθμός, ο Άρης έλεγχε τον αγώνα, όμως ήρθε η μείωση του σκορ από την Σλόβαν στο 37ο λεπτό. Ο Strelec έγινε κάτοχος της μπάλας εντός περιοχής και με κοντινό πλασέ, νίκησε τον Βανά Άλβες για το 2-1.

Ο Άρης, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη στο πρώτο μέρος και σε χρόνους καθυστέρησης, σκόραρε ξανά. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καζού, ο Γκομίς με ωραία κεφαλιά από την μικρή περιοχή διαμόρφωσε το 3-1, που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης συνέχισε όπως ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος. Στο 51ο λεπτό, ο Μαγιαμπέλα έκανε το δυνατό σουτ όμως η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Στην επαναφορά ο Γκομίς επιχείρησε νέο σουτ σκοράροντας για άλλη μια φορά για το 4-1.

Στο 66ο λεπτό, η ομάδα του Σπιλέφσκι σκόραρε και πέμπτο τέρμα. Ο Μπένγκτσον έκανε το σουτ με την μπάλα να χτυπά στο δοκάρι. Στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης έκανε νέο σουτ όμως απόκρουσε ασταθώς ο κίπερ της Σλόβαν. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μαγιαμπέλα επιχείρησε με την σειρά του ακόμα ένα σουτ, στέλνοντας αυτή την φορά την μπάλα στα δίχτυα για το πέμπτο τέρμα του Άρη. Ήταν εκπληκτικός ο Μαγιαμπέλα που βρήκε τον τρόπο να βάλει το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ.

Και όμως, ο Άρης δεν έριξε ρυθμό. Πίεσε και συνέχισε να σκοράρει. Στο 72ο λεπτό, ήρθε και το 6-1. Ο Μπράουν μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Borjan για το έκτο τέρμα της Λεμεσιανής ομάδας που έκανε ότι ήθελε την Σλόβαν.

Στο 88ο λεπτό, ο Barseghyan έκανε το σουτ και σκόραρε, μειώνοντας για την Σλόβαν σε 6-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.