Σλόβαν-Άρης 2-1: Ο Μαγιαμπέλα... τον κράτησε (ξανά) «ζωντανό»!

Η Σλόβαν Μπρατισλάβας επικράτησε του Άρη με 2-1, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων στο πλαίσιο των πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα της Λεμεσού, μείωσε με τον Μαγιαμπέλα και έμεινε ζωντανή για πρόκριση, ενόψει και του επαναληπτικού που θα γίνει στην Λεμεσό την Πέμπτη 31 Αυγούστου.

Θυμίζουμε, πως ο Μαγιαμπέλα ήταν ο ποδοσφαιριστής που μείωσε για τον Άρη στον πρώτο αγώνα με την Ρακόβ για το Τσαμπιονς Λιγκ, όπου τελικά ήρθε ο αποκλεισμός, καθώς οι Πολωνοί κέρδισαν και στον επαναληπτικό.

Στο πρώτο ημίχρονο η Σλόβαν Μπρατισλάβας ήταν καλύτερη και πιο επιθετική στον αγωνιστικό χώρο και δίκαια πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0. Στο 34ο λεπτό, ο Τόλιτς έγινε κάτοχος της μπάλας εντός περιοχής. Έκανε το σταμάτημα και στην συνέχεια πλάσαρε εύστοχα τον Βανά Άλβες δίνοντας προβάδισμα την ομάδα του.

Η Σλόβαν απείλησε στο 30' αλλά και στο 42' με σουτ του Μαρσελί. Με τον ίδιο τρόπο προσπάθησε να σκοράρει για τους γηπεδούχους και ο Αμπουμπακάρι, στο 38ο λεπτό με τον Βανά  Άλβες να αποκρούει.

Ο Άρης δεν είχε καλή παρουσία στο πρώτο μέρος. Είχε ένα σουτ του Μαγιαμπέλα ενώ δεν ήταν ουσιαστικός σε παράλληλες μπαλιές στην αντίπαλη περιοχή καθώς δεν δημιουργήθηκαν φάσεις που να απειλήσουν τον Μπόριαν.

Στα αρνητικά για την ομάδα της Λεμεσού, η αναγκαστική αλλαγή του Μπαμπίκα στο 35ο λεπτό, αμέσως μετά το τέρμα της Σλόβαν.

Στο 51ο λεπτό η Σλόβαν έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Τόλιτς και στο 57' κατάφερε να φτάσει στο δεύτερο τέρμα. Ο Μαρσέλι μπήκε στην περιοχή του Άρη, έκανε το πλασέ  όμως ο Βανά Άλβες απόκρουσε ασταθώς. Στην επαναφορά ο Στρέλετς έκανε άστοχο πλασέ, η μπάλα χτύπησε στον Καζού και κατέληξε στα δίχτυα.

Στην συνέχεια ο Άρης προσπάθησε να ανεβάσει ρυθμό και κατάφερε στο 74ο λεπτό να μειώσει στο σκορ. Ο Στεπίνσκι έφυγε μόνος στην αντεπίθεση, έκανε το πλασέ όμως η μπάλα χτύπησε στον κίπερ της Σλόβαν. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Μαγιαμπέλα έγινε κάτοχος της μπάλας και με κοντινό πλασέ την έστειλε στα δίχτυα για το 2-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Πλέον ο Άρης αν και γνώρισε την ήττα, με το τέρμα που πέτυχε δημιούργησε νέα δεδομένα ενόψει επαναληπτικού εκεί που θα τα δώσει όλα για να ανατρέψει το σκορ και να βρεθεί στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Σε διαφορετική περίπτωση, το ταξίδι της Λεμεσιανής ομάδας θα συνεχιστεί στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ:

Σλόβαν: Borjan, Blackman, Bajric, Wimmer, Lovat, Kucka, Kankava, Tolic (89΄ Σαββίδης), Strelec (67΄ Barsegyan), Marcelli (78΄ Zuberu), Abubakari (88΄ Weiss)
Στον πάγκο: Trnovsky, Hrdina, Agbo, Kashia, Krizan, Pauschek, Lichy, Vojtko

Άρης: Βανά, Μποακί, Καζού, Γιαγκό, Μουσούντα (46΄ Μπρόρσον), Στρούσκι (46΄ Νίκολιτς), Ζόκε (77΄ Μπράουν), Γκομίς, Μαγιαμπέλα, Μπένγκτσον (63΄ Στεπίνσκι), Μπαμπίκα (35΄ Μοντνόρ)
Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Ουρόσεβιτς