Σερίφ-Ομόνοια 1-0: Είπε «αντίο» στην Ευρώπη με νέα ήττα

Η Ομόνοια γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Σερίφ, στον τελευταίο αγώνα των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Αρκετές οι φάσεις στον αγώνα και από τις δυο ομάδες με το μοναδικό τέρμα να έρχεται στο τέλος. Χωρίς βαθμό στον 5ο όμιλο η Ομόνοια, στους 6 βαθμούς η Σερίφ.

Με το καλημέρα και συγκεκριμένα στο 3ο λεπτό η Σερίφ είχε δοκάρι σε σουτ του Ντιοπ, από το ύψος της περιοχής.

Η απάντηση της Ομόνοιας ήρθε στο 13ο λεπτό. Ο Κακουλλής από πολύ καλή θέση εντός περιοχής, έκανε το σουτ όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κοβάλ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ήρθε ένα σουτ από τον Χαραλάμπους με την μπάλα να φεύγει πάνω από την αντίπαλη εστία.

Στο 15ο και 19ο λεπτό η Σερίφ απείλησε με δύο μακρινά σουτ των Μουντασίρου και Ρασίντ, ενώ η Ομόνοια στο 20ο λεπτό έφτασε μια ανάσα από το 0-1 όμως δεν το πέτυχε. Ο Μπρούνο βρήκε τον Κίτσο με κάθετη πάσα εντός περιοχής, όμως ο νεαρός μπακ της Ομόνοιας από ευνοϊκή θέση έστειλε την μπάλα εκτός.

Ο αγώνας είχε καλό ρυθμό και αυτό φαινόταν μέσα από τις φάσεις που έφτιαχναν οι δύο ομάδες.

Στο 23' ήταν σειρά των γηπεδούχων να δημιουργήσουν εκ νέου, αλλά ο Ντιοπ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ουζόχο με σουτ εντός περιοχής. Ακολούθησαν τρία σουτ από τους Ράντελιτς, Ζοχούρι και Ντιοπ χωρίς ουσιαστική κατάληξη.

Πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, η Ομόνοια είχε δύο τελικές με σουτ από τον Λοίζου και απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπεζους, χωρίς όμως να βρουν στόχο.

Έτσι, το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 61ο και 66ο έγιναν δύο μακρινά σουτ (από τα πολλά στον αγώνα) από τους Ρασίντ και Περναμπούκο χωρίς αποτέλεσμα. Ενδιάμεσα, ο Κακουλλής είχε μια τελική προσπάθεια, όμως το γυριστό σουτ δεν ήταν ικανό να απειλήσει τον Κοβάλ.

Επόμενη καλή στιγμή στον αγώνα ήρθε στο 74ο λεπτό και αυτή την φορά από την Ομόνοια. Ο Παπουλής βρήκε τον Μπέζους εντός περιοχής, ο δεύτερος έκανε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε ο κίνδυνος για την Σερίφ. Οι γηπεδούχοι στο αμέσως επόμενο λεπτό είχαν την απάντηση, αλλά το σουτ του Ντιόπ πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Ουζόχο.

Ένα λεπτό πριν συμπληρωθεί το 80ο λεπτό η Ομόνοια έφτιαξε την πιο μεγάλη της ευκαιρία. Ο Μπέζους από κοντά έκανε την κεφαλιά, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κοβάλ.

Τελικά, στο 87ο λεπτό ήρθε το τέρμα, από τους γηπεδούχους. Ο Ρασίντ έγινε κάτοχος της μπάλας εντός περιοχής, έκανε αρχικά προσποίηση και στην συνέχεια με δυνατό σουτ νίκησε τον Ουζόχο για το 1-0.

Στο 88ο η Σερίφ είχε δοκάρι με τον Μπαντόλο ενώ στο 90' η Ομόνοια είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως δεν μπόρεσε από κοντά να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και η Ομονοια γνώρισε την 6η ήττα της στον όμιλο.