Πέμπτη ήττα, κανένας βαθμός για την Ομόνοια

Η Ομόνοια γνώρισε την ήττα με 0-2 από την Ρεάλ Σοσιεδάδ, στο πλαίσιο της προτελευταίας αγωνιστικής των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Οι πράσινοι δεν έχουν βαθμό στον όμιλο και για να πάρουν την τρίτη θέση, θα πρέπει να κερδίσουν εκτός έδρας την τελευταία αγωνιστική την Σέριφ Τιράσπολ, με καλύτερο σκορ από το 3-0 με το οποίο έχασαν στο ΓΣΠ από τους Μολδαβούς.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ρεάλ Σοσιεδάδ είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα δημιουργώντας αρκετές τελικές. Στο 8ο και το 17ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με σουτ των Ρίκο και Κούπο. Ακολούθησε άλλη μια καλή στιγμή για την Σοσιεδάδ με πλασέ του Ναβάρο εντός περιοχής, όμως δεν ήρθε το τέρμα. Από το 35ο λεπτό μέχρι το 45+1 οι Ισπανοί είχαν άλλες τέσσερις καλές στιγμές με τους Ρίκο, Ναβάρο και δύο με τον Καρικαμπούρου.

Χτύπησαν πολλά καμπανάκια και τελικά ήρθε το τέρμα στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους. Μετά από μπαλιά στην περιοχή της Ομόνοιας, ο Ναβάρο πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Ουζόχο για το 0-1, που ήταν το αποτέλεσμα με το οποίο πήγαν αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Με την έναρξη του δευτέρου ημίχρονου, η Ομόνοια είχε μια διαφορετική προσέγγιση του αγώνα, ωστόσο δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική. Αντίθετα, η Ρεάλ Σοσιεδάδ στην πρώτη καλή επιθετική της προσπάθεια στην επανάληψη, πέτυχε και δεύτερο τέρμα. Ο Ναβάρο μπήκε στην περιοχή, έδωσε στον Μέντεζ ο οποίος με δυνατό πλασέ νίκησε τον Ουζόχο για το 0-2.

Στην συνέχεια η Ομόνοια, αν και ήταν πίσω στο σκορ δεν μπόρεσε να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Από την άλλη η Σοσιεδάδ έριξε ταχύτητα με πρωταρχικό στόχο την διαχείριση του υπέρ της σκορ.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και η Ομόνοια γνώρισε την πέμπτη της ήττα στον όμιλο και η Σοσιεδάδ έφυγε από το ΓΣΠ με το διπλό.