Η ΑΕΚ έγραψε ιστορία: Με μακρυμάνικα στην Ευρώπη!

Η ΑΕΚ εξήλθε ισόπαλη 3-3 με τη Ντιναμό Κιέβου, αυτός ο βαθμός της εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση στα μπαράζ του Κόνφερενς Λιγκ και πλέον μαθαίνει αντίπαλο στις 7/11. Ομάδα που θα τερματίσει στην 2η θέση ομίλου του Κόνφερενς Λιγκ θα βρεθεί στον δρόμο της. Δύο γκολ ο Άλτμαν, ένα ο Λόπες.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά έδειξαν την εικόνα που θα είχε ανά διαστήματα το 45λεπτο. Καλός ρυθμός, η ΑΕΚ διαχειρίστηκε την κατοχή και έλεγχε πλήρως την αναμέτρηση. Πλην κάποιων περιπτώσεων, όπου η Ντιναμό έπαιζε από τον κεντρικό διάδρομο, οι Λαρνακείς είχαν την πρωτοβουλία και δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα.

Από πλευράς ευκαιριών, ο Buyalskiy στο 4ο λεπτό πλάσαρε όμως είδε τον Πίριτς να το λέει όχι, ενώ ο Γκουστάβο στο 6’ δοκίμασε το πόδι του χωρίς επιτυχία. Στο 14ο λεπτό ο Βανάτ σκόραρε, ωστόσο το γκολ του σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Μετά το πρώτο 20λεπτο η ΑΕΚ έγινε πιο απαιτητική, από τα άκρα επιχείρησε να βρει γκολ και μια σέντρα του Φαράζ στο 26’ προσγειώθηκε στον Άλτμαν που με φοβερό γυριστό έκανε το 1-0 και έβαλε «φωτιά» στην «Αρένα».

Αυτή η εξέλιξη έδωσε περαιτέρω ώθηση στους γηπεδούχους, ο κόσμος μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι, και μάλιστα ο κυπριακός σύλλογος ήταν αυτός που έφτανε πιο κοντά σε άλλο ένα γκολ. Η ΑΕΚ διαχειριζόταν το προβάδισμά της, άλλωστε αυτό ήθελε και αυτό έπρεπε να κάνει σε μεγάλο βαθμό.

Και ενώ όλα έδειχναν πως το 1-0 θα ήταν το σκορ ημιχρόνου, ήρθε ο Βανάτ στο 45’ να ισοφαρίσει σε μια ανύποπτη φάση όπου δέχθηκε την κάθετη εντός περιοχής και εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε. Ο Πίριτς παρά την προσπάθεια δεν μπόρεσε να κάνει κάτι, διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ οι Λαρνακείς όμως ήταν καλυμμένος ο παίκτης της Ντιναμό Κιέβου.

Στατιστικά πρώτου ημιχρόνου 7-3 τελικές, από 2 στον στόχο και κατοχή 44-56%. Οι Ουκρανοί και αυτοί σε ορισμένα σημεία είχαν την μπάλα στα πόδια τους και αυτό φάνηκε στο σχετικό στατιστικό.

Το 2ο ημίχρονο άρχισε χωρίς αλλαγές, η Ντιναμό έφτιαξε 1-2 καλές προϋποθέσεις για τελική προσπάθεια ωστόσο ο Πίριτς ήταν σωστός στις εξόδους του. Το τέρμα ήρθε για την ΑΕΚ στο 53’, μιας και μετά από ιδανική σέντρα του Εγγλέζου ο Λόπες έπιασε την κεφαλιά και έβαλε σε θέση οδηγού εκ νέου τους κιτρινοπράσινους.

Οι γηπεδούχοι μετά από αυτή την εξέλιξη πήραν τα πάνω τους για τα καλά, ο κόσμος δεν σταματούσε το τραγούδι και έλεγχαν πλήρως τον ρυθμό.

Μετά το 65’ μπήκαν στην εξίσωση οι αλλαγές και η κούραση, ευκαιρίες δεν είχαμε και σε ένα γενικότερο πλαίσιο οι κιτρινοπράσινοι κατόρθωναν να διαχειριστούν αυτό που έπρεπε. Το προβάδισμά τους.

Μάλιστα ο Άλτμαν στο 72’ με διπλή προσπάθεια νίκησε τον αντίπαλο κήπερ και σήκωσε στο πόδι την «Αρένα» για το 3-1. Πλέον η διαφορά ήταν στα δύο τέρματα, της ΑΕΚ της έκανε και το «Χ».

Οι Ουκρανοί αντέδρασαν άμεσα, στο 82’ μείωσαν σε 3-2 με κεφαλιά του Γκαρμάς και μετά από αυτό, το ματς πήρε μια τροπή γεμάτη ένταση και πάθος. Δυνατά μαρκαρίσματα, κίτρινες και ο διαιτητής προσπαθούσε να ηρεμήσει την κατάσταση.

Η Ντιναμό ισοφάρισε με τον Γκαρμάς στο 90+2’, έβαλε πίεση και μάλιστα στο 90+3’ ο Πίριτς σωτήρια μάζεψε μετά από παράλληλο γύρισμα. Χιτσκοκικό φινάλε στην «Αρένα», ο κόσμος με το τραγούδι του στήριζε την ομάδα του Όλτρα.

Το τελικό σφύριγμα έδωσε το δικαίωμα για πανηγυρισμούς, με αυτό τον αγχώδη τρόπο η ΑΕΚ έγραψε ιστορία και προκρίθηκε στα μπαράζ του Κόνφερενς Λιγκ. Η ΑΕΚ με μακρυμάνικα, Φεβράρη μήνα στην Ευρώπη. Σπουδαίο κατόρθωμα για τους Λαρνακείς.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ροσάλες (89' Γκονζάλεζ), Εγγλέζου, Μιλίσεβιτς, Τόμοβιτς, Λέδες, Πονς, Άλτμαν (83'Χριστοφόρου), Φαράζ (83'Ολατούντζι), Γκιούρτσο (89' Ναούμ), Λόπες (66'Μάμας).

Ντιναμό Κιέβου: Neshcheret, Τymchyk, Zabarnyi, Syrota, Vivcharenko, Kabaiev (66'Garmash), Shepeliev (84' Ντιαλό), Sydorchuk, Tsygankov, Buyalskiy (76' Παρίς), Vanat (84' Μπεσετίν).