«Πάτησε» την Γάνδη και έφυγε για Γιουρόπα Λιγκ η Ομόνοια

Με δεύτερη νίκη επί της Γάνδης, η Ομόνοια προκρίθηκε στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Οι πράσινοι επικράτησαν με 2-0 με τέρματα που πέτυχαν οι Κακουλλής και Χαραλάμπους και με συνολικό σκορ 4-0 πήραν την πρόκριση κόντρα σε ένα πολύ δυνατό αντίπαλο.

Εκπληκτική ατμόσφαιρα από τους οπαδους του τριφιλιού, που γέμισαν το ΓΣΠ και έσπρωξαν την Ομόνοια στην μεγάλη επιτυχία.

Η Ομόνοια μπήκε δυνατά στον αγώνα και στα πρώτα στάδια δημιούργησε δύο καλές στιγμές. Στο 4ο λεπτό ο Κακουλλής με δυο σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ρόεφ. Στο 12ο λεπτό ήταν σειρά του Μπρούνο να απειλήσει, όμως, το σουτ του από το ύψος της περιοχής πέρασε πάνω από την αντίπαλη εστία.

Μετά τις δύο φάσεις, ήρθε το τέρμα για την Ομόνοια
Οι πράσινοι είχαν την υπεροχή στα πρώτα λεπτά και μετά τις δύο καλές στιγμές, ήρθε το τέρμα, συγκεκριμένα στο 18ο λεπτό. Μετά από λάθος των παικτών της Γάνδης, ο Μπρούνο έκλεψε μπάλα, έφυγε στην αντεπίθεση και πριν μπει στην αντίπαλη περιοχή μοίρασε αριστερά στον Κακουλλή. Ο Κύπριος επιθετικός με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Ρόεφ ανοίγοντας το σκορ για την Ομόνοια.

Στην συνέχεια η Ομόνοια απείλησε με μακρινό σουτ του Μιξ στο 26ο λεπτό για να ακολουθήσουν δύο καλές στιγμές για την Γάνδη. Στο 27' ο Κουμς δεν μπόρεσε από πολύ κοντά να νικήσει τον Φαμπιάνο, ο οποίος έκανε σπουδαία απόκρουση ενώ δύο λεπτά μετά η κεφαλιά του Οκούμου πέρασε παράλληλα από την εστία.

Δεύτερο γκολ και γερό προβάδισμα για την Ομόνοια
Εκεί που η Γάνδη έδειχνε να πατά καλύτερα στον αγώνα, ήρθε άλλο ένα τέρμα για την Ομόνοια. Μετά από εξαιρετική συνεργασία των Μπασιρού, Χαραλάμπους και Μπρούνο η μπάλα κατέληξε στον Κύπριο μέσο εντός περιοχής και με πλασέ νίκησε για δεύτερη φορά τον Ρόεφ για το 2-0, που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η πρώτη αξιόλογη φάση ήρθε από την Ομόνοια στο 68ο λεπτό με σουτ του Μπάρκερ ο οποίος είχε περάσει στον αγώνα λίγα λεπτά νωρίτερα.

Ένα γενικότερο σχόλιο για την εικόνα του δεύτερου μέρους, ήταν η πολύ καλή διαχείριση του σκορ που έκανε η Ομόνοια κρατώντας μακριά από την εστία της, την ομάδα της Γάνδης.

Χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα αλλά και χωρίς να χρειαστεί να απειλήσει κράτησε το 2-0 και στο τέλος να πάρει σπουδαία πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.