Europa League: Τρόπαιο με με Τραπ και Μπορέ η Άιντραχτ

Στην διαδικασία των πέναλτι κατέκτησε το τρόπαιο του Γιουρόπα Λιγκ η Αιντραχτ.

Η ομάδα της Γερμανίας χωρίς να χάσει πέναλτι κέρδισε με 5-4 και κατέκτησε το Γιουρόπα Λιγκ κόντρα στην Ρειντζερς.

Στην κανονική διάρκεια του μεγάλου τελικού οι δυο ομάδες έμειναν στο 1-1 με την Ρειντζερς να ανοίγει το σκορ με τον Αριμπό στο 57ο λεπτό και και τον Μπορέ να ισοφαρίζει για τους Γερμανούς σε 1-1 στο 70' λεπτό.

Δεν άλλαξε κάτι ούτε και στην παράταση με τον τελικό να κρίνεται στην άχαρη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί όπου ο Ράσμει έχασε το τέταρτο πεναλτι για την Ρειντζερς με τον Μπορέ να ευστοχεί στο 5ο χαρίζοντας στην ομάδα του το δεύτερο Ευρωπαϊκό της τρόπαιο.

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ (Όλιβερ Γκλάσνερ): Τραπ, Εντικά (100’ Λεντς), Τούτα (59’ Χαζέμπε), Τουρέ, Κνάουφ, Ρόντε (90’ Γιάκιτς), Σο (106’ Χρούστιτς), Κόστιτς, Καμάντα, Λίντσρεμ (72’ Χάουγκε), Μπορέ.

ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ (Τζιοβάνι φαν Μπρόνχορστ): ΜακΓκρέγκορ, Ταβερνιέρ, Μπάσεϊ, Γκόλντσον, Μπάρισιτς (117’ λ.τρ. Ρουφ), Λάντσραμ, Καμάρα (91’ Άρφιλντ), Τζακ (74’ Ντέιβις), Κεντ, Ράιτ (75’ Σακάλα, 117’ Ράμσεϊ), Αρίμπο (101’ Σαντς).

Τέλος του αγώνα και πάμε πέναλτι.

120' Απευθείας εκτέλεση φαουλ του  Ταβερνιέρ, μαζεύει ο Τράπ.

118' Κλασική ευκαιρία για την Ρειντζερς να πάρει τον αγώνα. Πλασέ του Κεντ μεγάλη επέμβαση από τον Τράπ.

115' Σουτ του Γιάκιτς λίγο πάνω από την εστία του ΜακΓκρέκορ.

106' Σουτ του Μπάρισιτς, διώχνει δύσκολα ο Τραπ

Αρχισε το β' μέρος της παράτασης.

105' Τέλος Α' μέρους της πατράτασης χωρίς την μεγάλη φάση.

Τα γκολ του ΤΕΛΙΚΟΥ (video)

Άρχισε η παράταση.

Τέλος του αγώνα. Πάμε παράταση.

84' Βάζουν πίεση οι Γερμανοί για το γκολ της νίκης.

70' 1-1 με πλασέ του Μπορέ.

67' Μεγάλη ευκαιρία για με Καμάντα για την Αιντραχτ με το πλασέ του να καταλήγει έξω.

57' 0-1 για την Ρειντζερς με πλασε του Αρίμπο.

Έγραψε ιστορία ο Άλαν Μακγκρέγκορ

54' Σουτ του Κεντ, καλό αλλά έξω. Πρώτη καλή στιγμή στο β' μέρος και για την Ρέιντζερς..

47' Καλό σουτ του Τούτα η μπάλα έξω.

Άρχισε το β' μέρος.

Τέλος πρώτου μέρους.

Χαμός στο γήπεδο της Άιντραχτ (video)

36' Κεφαλιά του Λούνστραμ σε κορνερ ο Τράπ.

26' Πλασε του Αρίμπο η μπάλα λίγο έξω. Πρώτη καλη στιγμή για τον Ρειντζερς.

17' Σουτ του  Κνάουφ.διώχνει ο ΜακΓκρέγκορ σε κορνερ.

12' Σουτ του Σόου στα χέρια του ΜακΓκρέγκορ η μπάλα.

Είναι "Οκ" ο παίκτης της Αιντραχτ και συνεχίζει κανονικά.

9' Υπάρχει μια μικρή διακοπή στον αγώνα αφού έχει τραυματιστεί στο κεφάλι ο  Ρόουντ.

Άρχισε ο αγώνας.

Άιντραχτ: Τραπ, Εντικά, Σόου, Κόστιτς, Καμάντα, Ρόουντ, Τουρέ, Μπορέ, Λίντστρεμ, Τούτα, Κνάουφ.

Ρέιντζερς: ΜακΓκρέγκορ, Ταβερνιέρ, Μπάσι, Λούνστραμ, Γκόλντσον, Τζακ, Κεντ, Αρίμπο, Καμάρα, Ράιτ, Μπάρισιτς.