Show α λα Κυπριακά και φουλ για πρόκριση!

Μια Ομόνοια βγαλμένη... από όνειρο, πέτυχε τέσσερα τέρματα στην Αντβέρπ στο πρώτο παιχνίδι για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης για τους ομίλους της διοργάνωσης. Οι πράσινοι ανέτρεψαν το γκολ του Μπένσον, με δυο γκολάρες του Λοΐζου και μια του Κακουλλή. Οι Βέλγοι μείωσαν προσωρινά με τον Μιγόσι, όμως, ο Ατιέμγουεν με γκολ πέναλτι διαμόρφωσε το 4-2.

Η εξέλιξη του αγώνα

Σε αναμονή βρισκόταν στο πρώτο ημίχρονο η Ομόνοια και παρά το γεγονός ότι η Αντβέρπ ήταν πολύ καλύτερη και έλεγχε πλήρως το ρυθμό, πήγε στα αποδυτήρια με κέρδος το γκολ του Λοΐζου.

Οι Βέλγοι μπήκαν από το πρώτο λεπτό πολύ δυνατά και κρατούσαν την μπάλα συνεχώς, όμως, η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε από τους πράσινους. Ο Παπουλής στο 11ο λεπτό έκανε το σουτ στην κίνηση και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Η Αντβέρπ απάντησε άμεσα με τον Μπαλικβισά να δοκιμάζει τα αντανακλαστικά του Φαμπιάνο. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κρατούν μπάλα και στο 26’ βρήκαν ανοικτό διάδρομο από τα αριστερά. Η σέντρα στο κεφάλι του Μπένσον έφερε το 0-1 και την... παγωμάρα στο ΓΣΠ.

Η Ομόνοια αδυνατούσε να ακολουθήσει το ρυθμό και ευτυχώς η επιμονή του Κακουλλή στο 43’ έφερε αποτέλεσμα. Ο Κύπριος επιθετικός έκλεψε την μπάλα και την έδωσε αμέσως στον Λοΐζου, με τον τελευταίο να μπαίνει στην περιοχή και να σκάβει την μπάλα για το 1-1.

Με την... αύρα του γκολ από τον Λοΐζου μπήκε στην επανάληψη η Ομόνοια. Η ομάδα του Μπεργκ σκόραρε δυο γκολ και έβαλε... φωτιά στις κερκίδες του ΓΣΠ. Στο 48’ ο Κακουλλής με πολύ δυνατό σουτ εντός περιοχής έγραψε το 2-1 και προκάλεσε... πανικό. Ωστόσο το καλύτερο ήρθε λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 55ο λεπτό.

Ο Λοΐζου με γκολ ποιήμα κάρφωσε την μπάλα στο πλεκτό και αύξησε κατά πολύ τις μετοχές του στο ποδοσφαιρικό χρηματηστήριο. Ο Κύπριος παικταράς έκανε τα πάντα να μοιάζουν εύκολα και υπορέωσε τους ακριβοπληρωμένους αντιπάλους να τον κοιτάζουν αμήχανα να πανηγυρίζει την γκολάρα του.

Η Αντβέρπ ανέβηκε. Λογικό. Στο γήπεδο μπήκε και ο Ναϊνγκολάν σε μια ύστατη προσπάθεια για το δεύτερο γκολ, το οποίο ήρθε στο 62’ με δυνατό σουτ του Ιάπωνα Μιγόσι.

Η Ομόνοια δεν... ψάρωσε και συνέχισε πιστά στο πλάνο της. Ο Ατιέμγουεν με το που μπήκε στο παιχνίδι έχασε ευκαιρία στο 74’ και στο 84’ σκόραρε από το σημείο του πέναλτι, το οποίο ο ίδιος κέρδισε. Ο Νιγηριανός ήταν τόσο σίγουρος για το γκολ που πήρε την μπάλα από τον Γκόμεθ, με τον αρχηγό να την παραδίδει χωρίς κανένα πρόβλημα.

Ο Ατιέμγουεν ακόμα μια ευκαιρία, στο 87’, όμως, η κεφαλιά του αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα.