Με... παπάδες από Μπίσεσβαρ ο ΠΑΟΚ πέρασε στα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ!

Αυτό που έπρεπε, αυτό έγινε. Για το δικό του γόητρο, για τη βαθμολογία της χώρας, με ηγέτη, σκόρερ και δημιουργό τον Ντιέγκο Μπίσεσβαρ, ο ΠΑΟΚ ξεμπέρδεψε με 2-0 επί της Μποέμιαν. Ακυρώθηκε λανθασμένα το τρίτο γκολ του Δικεφάλου.

«Οι δικοί του...», η «παλιά φουρνιά...», εκείνοι που τον ξέρουν καλά. Με εκείνους θα έδινε κάθε «μάχη» και θα σας ορκιζόταν πως θα τις κέρδιζε. Η ήττα στο Δουβλίνο ταλαιπώρησε αρκετά τον Ραζβάν Λουτσέσκου, ήταν σαφές πως στη ρεβάνς της Τούμπας επρόκειτο να κάνει αλλαγές, έχοντας ως σύμμαχο τις μέρες δουλειάς που θα μεσολαβούσαν!

Ήθελε να κερδίσει χρόνο για να επιστρατεύσει τον Κούρτιτς στον άξονα, γνωρίζοντας πως ο Σλοβένος μπορεί να απευλεθερώσει τον Σβαμπ, να επαναφέρει τον «Μπίσε» στη βασική ενδεκάδα ως δεκάρι. Και δεν δίστασε να τα κάνει πράξη, με τους προαναφερθέντες να τον δικαιώνουν πανηγυρικά!

Ο «αφάνας» εξελίχθηκε στον απόλυτο πρωταγωνιστή του ΠΑΟΚ στο α΄ημίχρονο. Από τα πόδια του ξεκίνησε η φάση του πρώτου τέρματος για τους Θεσσαλονικείς καθώς σε εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, η άμυνα της Μποέμιανς απομάκρυνε αλλά όταν η μπάλα έφτασε στο πόδι του Μπίσεσβαρ, την έστειλε ακριβώς στο σημείο που ήθελε, με τον Στέφαν Σβαμπ να πιάνει την κεφαλιά για το 1-0 μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο ΠΑΟΚ έφερε από νωρίς το ματς στα μέτρα του αλλά αναμενόμενα -βάσει εποχής και συνθηκών- δεν είχε την ένταση και τα τρεξίματα που θα ήθελε, κατέγραψε στο μεσοδιάστημα αργές επιστροφές που θα μπορούσαν υπό προϋποθέσεις να εκμεταλλευτούν οι Ιρλανδοί. Και πάλι, όμως, η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων αποτυπωνόταν εύκολα στο χορτάρι. Και αυτή τη φορά «απαγορευόταν» να μην το εκμεταλλευτούν.

Σκυτάλη πήρε ο Καντουρί, σε μια συνεργασία απ΄τα παλιά, πέρασε τρομερή κάθετη στον Μπίσεσβαρ που βγήκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της Μποέμιαν και πλάσαρε για το 2-0, σηκώνοντας στο πόδι την Τούμπα. Μάλιστα, ο Μαροκινός έχει κάθε λόγο να τα βάζει με τους διαιτητές καθώς του «έφαγαν» γκολ λίγα λεπτά αργότερα! Ο Καντουρί σκόραρε, η μπάλα είχε περάσει ολόκληρη και καθαρά τη γραμμή, γράφοντας το 3-0 που δεν έγινε ποτέ όμως καθώς οι διαιτητές δεν το είδαν και VAR δεν υπήρχε!

Ακόμη και έτσι όμως, ο ΠΑΟΚ μετουσίωσε την υπεροχή του σε γκολ, με τις δύο ομάδες να αναχωρούν για τα αποδυτήρια και την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το 2-0, σκορ πρόκρισης για τον Δικέφαλο.

Με την έναρξη του β΄μέρους, οι γηπεδούχοι ήταν και πάλι ιδιαίτερα δραστήριοι, γνωρίζοντας πως ο αντίπαλος θα έψαχνε τις στιγμές του προκειμένου να βρει το γκολ για να στείλει -τουλάχιστον- το ματς στην παράταση. Συνεπώς, τίποτα δεν είχε τελειώσει για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου που πατούσε υπό προϋποθέσεις στην περιοχή της Μποέμιαν, έβγαζε συνεργασίες και φάσεις αλλά της έλειπει η τελική ενέργεια.

Όσο περνούσε ο χρόνος όμως, ήταν σαφές πως οι Θεσσαλονικείς έκαναν περισσότερο διαχείριση του ματς και των δυνάμεων τους, την ώρα που ο Λουτσέσκου επιχειρούσε να «φρεσκάρει» χαφ και επίθεση ενώ την πρώτη του εμφάνιση στην Τούμπα έκανε και ο Τέιλορ που λίγο έλειψε να καταγράψει ασίστ αλλά ο Σφιντέρσκι δεν κατάφερε να νικήσει από κοντά τους Ιρλανδούς...

Στα τελευταία λεπτά, λίγο έλειψε ο ΠΑΟΚ να προδοθεί από την κούραση καθώς οι φιλοξενούμενοι έβγαιναν εξαιρετικά στο τρανζίσιον αλλά οι Θεσσαλονικείς απέφυγαν τα... χειρότερα και με το 2-0 σφράγισαν το εισιτήριο της πρόκρισης. Δίκαια στα playoffs του Conference League o Δικέφαλος, έχοντας -ωστόσο- μπροστά του αρκετό δρόμο δουλειάς!