Γ-Κα(ρα)-ντεμιά κι αποκλεισμός για την Ανόρθωση

Το τυχερό τέρμα του Κάρα στο 64’ έβαλε ταφόπλακα στις ελπίδες της Ανόρθωσης για πρόκριση στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα της Αμμοχώστου κέρδισε 2-1 τη Ραπίντ Βιέννης στον επαναληπτικό του 3-0 και θα αντιμετωπίσει την Χάποελ Μπερ Σεβά στα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ. Το σκορ άνοιξε ο Λάφερτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, δοκάρι είχε η «Κυρία» με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον Λάζαρο και ο Ρουσιάς έγραψε στο τέλος το τελικό αποτέλεσμα. Την ερχόμενη Πέμπτη στο Ισραήλ το πρώτο παιχνίδι, μια εβδομάδα αργότερα θα διεξαχθεί ο επαναληπτικός στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Η εξέλιξη του αγώνα

Μπήκε δυνατά με σκοπό το γρήγορο γκολ. Στο 11’ έχασε ευκαιρία με τον Ντέλετις, ωστόσο στη συνέχεια οι διαδρομοι προς την εστία του Στρέμπινγκερ έκλεισαν και οι παίκτες της Ανόρθωσης αδυνατούσαν να τους ανοίξουν. Στο 18’ ο Χουσμπάουερ έκανε άστοχο σουτ και η επόμενη καλή φάση ήταν στο 34’.

Το πολύ καλό σουτ του Λάζαρου, το οποίο έβγαλε ο τερματοφύλακας σε κόρνερ, σήμανε και την αντεπίθεση της Ανόρθωσης. Από εκείνο το σημείο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η Κυρία άσκησε αφόρητη πίεση. Ο Κορέια στο 39’ και ο Πόποβιτς στο 43’ υποχρέωσαν τον Στρέμπινγκερ σε σωτήριες αποκρούσεις.

Ωστόσο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λάφερτι βρήκε δίκτυα και σήκωσε στο πόδι το «Αντώνης Παπαδόπουλος». Ο Λάζαρος έδωσε στον Αρτυματά, όμως, το διαγώνιο σουτ του αποκρούστηκε ασταθώς από τον τερματοφύλακα της Ραπίντ. Ο Λάφερτι βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο και με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ.

Όπως ξεκίνησε το πρώτο, έτσι ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Με πίεση. Στο 53’ η ομάδα της Αμμοχώστου πλησίασε στο δεύτερο τέρμα που θα έβαζε... φωτιά στο παιχνίδι, αλλά το δοκάρι ήταν σύμμαχος των φιλοξενούμενων στο σκαφτό πλασέ του Λάζαρου.

Δυστυχώς στο 64' η Ραπίντ έφερε τον αγώνα στα ίσα και κλείδωσε την πρόκριση, με πολύ τυχερό γκολ του Κάρα.

Η συνέχεια ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Η Ανόρθωση αποδέχτηκε τη μοίρα της και ο Τιμούρ Κετσπάγια προφύλαξε κάποιους ποδοσφαιριστές για τα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ.

Το καλό συρτό σουτ του Ελοντού στο 77’ αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Στρέμπινγκερ, ενώ στο 88' ο Ρουσιάς σκόραρε το 2-1 και έγραψε τον επίλογο της αποψινής αναμέτρησης.