Καμία κυπριακή ομάδα δεν ανέτρεψε ήττα με 3+ τέρματα

Η βαριά ήττα με 3-0 έστησε την Ανόρθωση στον τοίχο και ψαλίδισε στο ελάχιστο τις πιθανότητες για πρόκριση στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Η ομάδα της Αμμοχώστου θα φιλοξενήσει την Πέμπτη τη Ραπίντ Βιέννης και κόντρα σε όλες τις προβλέψεις θα επιδιώξει το ακατόρθωτο. Να προκριθεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης και να γίνει η πρώτη κυπριακή ομάδα που ανατρέπει ήττα με 3+ τέρματα.

Από την περίοδο 1963-64 όταν οι κυπριακές ομάδες μπήκαν στον ευρωπαϊκό ποδοσφαιρικό χάρτη, καμία δεν κατάφερε να ανατρέψει τέτοια ευρεία ήττα που καλείται να κάνει η Ανόρθωση κόντρα στην Ραπίντ.

Η μοναδική ομάδα που ισοφάρισε ήττα με διαφορά τριών τερμάτων, αλλά αποκλείστηκε στα τέρματα (κάτι που δεν ισχύει από φέτος) ήταν η Ομόνοια, την περίοδο 1983-84 κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Σόφιας. Οι πράσινοι ηττήθηκαν στον πρώτο αγώνα με 3-0 και κέρδισαν στον επαναληπτικό με 4-1 και αποκλείστηκαν λόγω του γκολ που δέχθηκαν στο Μακάρειο.