Ο τέταρτος πιο νέος που σκόραρε σε ευρωπαϊκή διοργάνωση

Ο Αμάντ Ντιαλό, το «παιδί-θαύμα» από την Ακτή Ελεφαντοστού, πρόλαβε ήδη να πάρει μια θέση στα βιβλία των ρεκόρ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ο νεαρός επιθετικός πέτυχε το γκολ της ομάδας του στο ματς του Europa League εναντίον της Μίλαν (1-1) και σε ηλικία 18 ετών και 223 ημερών, έγινε ένας από τους νεότερους ποδοσφαιριστές που σκοράρουν με τη φανέλα των «κόκκινων διαβόλων». Ο Ντιαλό που έκανε ντεμπούτο τον περασμένο μήνα στις αναμετρήσεις με τη Σοδιεδάδ, μπήκε σήμερα ως αλλαγή στο ημίχρονο στη θέση του Μαρσιάλ και τέσσερα λεπτά μετά (50΄) «κρέμασε» τον Ντοναρούμα με εξαιρετική κεφαλιά.

Έτσι έγινε ο τέταρτος πιο νέος που σκοράρει σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις και τον ενώνει μία εκπληκτική σύμπτωση με τον Μάρκους Ράσφορντ. Πέντε χρόνια πριν (25/2/2016) ξανά στη φάση των «16» του Europa League όπως και τώρα, ο «Ρας» κλήθηκε να κάνει ντεμπούτο σε αγώνα με τη Μίντιλαντ επειδή στην προθέρμανση τραυματίστηκε ο Μαρσιάλ, ο παίκτης τον οποίο αντικατέστησε απόψε ο Ντιαλό! Σε εκείνο το ματς ο Μάρκους Ράσφορντ «συστήθηκε» με δύο γκολ στον κόσμο του ποδοσφαίρου και σε ηλικία 18 ετών και 117 ημερών έγινε ο νεότερος «ευρωσκόρερ» της Γιουνάιτεντ, τίτλο τον οποίο κατείχε επί 51 χρόνια ο Τζορτζ Μπεστ. Ο θρύλος των «κόκκινων διαβόλων» είχε πετύχει το πρώτο του γκολ στο πάλαι ποτέ Κύπελλο Εκθέσεων τον Οκτώβριο του 1964 σε ματς με τη Τζουργκάρντεν και ήταν 18 ετών και 158 ημερών.

Λίγα χρόνια μετά τους ξεπέρασε όλους ο Μέισον Γκρίνγουντ όταν σκόραρε εναντίον της Αστάνα σε όμιλο Europa League σε ηλικία 17 χρόνων και 353 ημερών, στις 19 Σεπτεμβρίου 2019.

Το απόλυτο ρεκόρ του νεότερου σκόρερ στα χρονικά της Γιουνάιτεντ ανήκει σε κάποιον ιδιαίτερα γνωστό στο ελληνικό κοινό. Ήταν Μάρτιος του 2009 όταν ο Φεντερίκο Μακέντα έκανε ντεμπούτο στην πρώτη ομάδα και χάριζε τη νίκη με γκολ στις καθυστερήσεις επί της Άστον Βίλα. Το γκολ εκείνο έκρινε σε μεγάλο βαθμό την έκβαση του πρωταθλήματος της Premier League και ο νυν στράικερ του Παναθηναϊκού το πανηγύρισε σε ηλικία 17 ετών και 227 ημερών.