Το όνειρο έγινε εφιάλτης στο φινάλε

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός να ορθώσει ανάστημα απέναντι στην Άρσεναλ και να πάρει τις πιθανότητες με το μέρος του για πρόκριση στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ. Οι ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν (1-3) στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και είδαν το ευρωπαϊκό όνειρο να απομακρύνεται.

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα άνοιξε το σκορ στο 34’ με τον Έντεργκαρντ, για να ισοφαρίσει στο 58’ ο Ελ Αραμπί. Εκεί που οι παίκτες του Μαρτίνς έδειχναν αποφασισμένοι για την ανατροπή, τελικά λύγισαν αμυντικά αφού προς το τελος άλλα δύο τέρματα, από τους Γκάμπριελ (80’) και Ελνένι (85’). Έτσι, το όνειρο έγινε εφιάλτης στο φινάλε...

Το live του αγώνα:

Λήξη του αγώνα, 1-3.

Τα γκολ που... γκρέμισαν το "Καραϊσκάκης" (video)

85' ΓΚΟΛ (1-3): Μακρινό σουτ του αμαρκάριστου Ελνένι, ο Σα ακούμπησε λίγο την μπάλα και εκείνη αφού ακούμπησε το δοκάρι μπήκε στα δίχτυα.

80' ΓΚΟΛ (1-2): Ο Γκάμπριελ σκόραρε για την ομάδα του Αρτέτα. Σέντρα του Γουίλιαν από δεξιά, ο Γκάμπριελ σηκώθηκε μέσα στην περιοχή και πήρε την κεφαλιά για να σημειώσει το γκολ. Υπήρχε και έλεγχος για περίπτωση φάουλ στον Εμβιλά. Το γκολ μετρά κανονικά.

Η Άρσεναλ κρατά την μπάλα, με τον Ολυμπιακό να είναι αρκετά προσεκτικός στα μετόπισθεν και να μην αφήνει τόσους πολλούς χώρους. Το παιχνίδι έχει ένα χαμηλό τέμπο, με τους ερυθρόλευκους να είναι μαχητικοί και να εκμεταλλεύονται τα λάθη για να γίνουν απειλητικοί.

67' 'Αγγιξε το γκολ ο Ολυμπιακός όμως  χάθηκε η μεγάλη ευκαιρία. Ο Καμαρά τροφοδότησε τον Ραντζέλοβιτς στα δεξιά της περιοχής, εκείνος γύρισε στον Ελ Αραμπί, ο οποίος πλάσαρε, η μπάλα κάπου κόντραρε και κατέληξε ελάχιστα κόρνερ.

Από το πρώτο ημίχρονο η Άρσεναλ έκανε λάθη στο πρέσινγκ των ερυθρόλευκων χάνοντας την μπάλα. Αυτή τη φορά ο Ολυμπιακός το εκμεταλλεύτηκε. Πέτυχε ένα γκολ ικανό να αλλάξει τις ισορροπίες του παιχνιδιού.

Ελ Αραμπί και ισοφαρίζει ο Ολυμπιακός! (video)

58' ΓΚΟΛ (1-1): Ο Ελ Αραμπί ισοφαρίζει για τον Ολυμπιακό! Έκλεψε, σούταρε εκτός περιοχής και σκόραρε, χωρίς να αφήσει περιθώρια στον Λένο.

47' Σουτ του Παρτέι, η μπάλα στον Σα.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου, 0-1.

40' Ο Μασούρας έκλεψε την μπάλα από τον Λουίζ και από πλεονεκτική θέση στην περιοχή έκανε κακό τελείωμα.

Έτσι άνοιξε το σκορ η Άρσεναλ (video)

34' ΓΚΟΛ (0-1): Ο Έντεργκαρντ σούταρε από μακριά, με τον Σα να μην μπορεί να αντιδράσει και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

24' Σουτ του Ομπαμεγιάνγκ, απέκρουσε ο Σα.

21' Πρώτη φάση για τον Ολυμπιακό. Ο Έντεργκαρντ έχασε την μπάλα, ο Μπρούμα πάτησε περιοχή, έκανε το πλασέ, αλλά ο Λένο μπλόκαρε.

Η Άρσεναλ έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και είναι επικίνδυνη ενώ ο Ολυμπιακός προσπαθεί να κρατήσει μπάλα.

7' Ο Ομπαμεγιάνγκ την κεφαλιά, σε σέντρα του Μπεγερίν, η μπάλα βρήκε στον Παπασταθόπουλο, ο Σα απέκρουσε και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Άρχισε ο αγώνας, με την Άρσεναλ να προσπαθεί να πάρει τα ηνία του αγώνα και τον Ολυμπιακό να αρχίζει το ματς με προσοχή.

Κίτρινες: 22' Εμβιλά, 37' Μπουχαλάκης / 43' Γκαμπριέλ

Ολυμπιακός: Σα, Λαλά, Ρέαμπτσιουκ (46' Χολέβας), Εμβιλά, Παπασταθόπουλος, Καμαρά, Μπουχαλάκη, Μπρούμα (59' Ραντζέλοβιτς), Μασούρας (86' Ανδρούτσος), Βαλμπουενά (46' Φορτούνης), Ελ Αραμπί (77' Χασάν).

Άρσεναλ: Λένο, Μπεγερίν, Λουίζ, Γκαμπριέλ, Τίρνι, Γουίλιαν (82' Ελνένι), Παρτέι (56' Θεμπάγιος), Τσάκα, Έντεργκαρντ (82' Σμιθ Ρόου), Ομπαμεγιάνγκ (88' Λακαζέτ), Σακά (82' Πεπέ).