Ο Χασάν στο 88' έστειλε τον Ολυμπιακό στους "16"!

Μεγάλη επιτυχία για τον Ολυμπιακό! Προκρίθηκε επί της Αϊντχόφεν και πέρασε στους "16" του Γιουρόπα Λιγκ! Παρότι έχασε 2-1, προκρίθηκε χάρη στη νίκη του με 4-2 στο πρώτο παιχνίδι.

Η ολλανδική ομάδα προηγήθηκε 2-0 με σκόρερ τον Ζάχαβι. Η ομάδα του Μαρτίνς παρότι είχε δύο δοκάρια, δεν έκανε την αναμενόμενη εμφάνιση και βρέθηκε φάτσα με τον αποκλεισμό. Στο παρά... δύο όμως ο Χασάν που μπήκε ως αλλαγή είδε δίχτυα και έστειλε τους ερυθρόλευκους στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης.

Δείτε τα γκολ στη ρεβάνς του Σταδίου Φίλιπς (video)

Δείτε την εξέλιξη του αγώνα:

Στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Ολυμπιακός δεν επέτρεψε στην PSV να τον αιφνιδιάσει.

Στο 15ο λεπτό κατέγραψε την πρώτη του τελική ο Ολυμπιακός. Η κεφαλιά του Αραμπί πέρασε άουτ. Είχε προηγηθεί μπαλιά του Μπρούμα.

20' Τάκλιν του Μπα σε σουτ του Μάλεν λίγο έξω από τη μικρή περιοχή, έδιωξε τον κίνδυνο.

23' ΓΚΟΛ 1-0! Η Αϊντχόφεν άνοιξε το σκορ με τον Ζάχαβι.

33' Ο Μπρούμα σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι και η μεγάλη ευκαιρία έκανε φτερά.

44' ΓΚΟΛ 2-0! Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Ζάχαβι και η PSV ανατρέπει τα εις βάρος της δεδομένα από τον πρώτο αγώνα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός επιχειρεί να συνέλθει αγωνιστικά, καθώς στο πρώτο μέρος, από ένα σημείο και μετά, οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο.

50' Δοκάρι ο Καμαρά!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες φεύγουν γρήγορα στην επίθεση, ο Ολυμπιακός έχει κατοχή της μπάλας και πιέζει για να μειώσει.

78' Δεύτερο δοκάρι για τους ερυθρόλευκους από φάουλ του Φορτούνη!

86' Ο Μάλεν έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, από τον άξονα, η μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Σα.

Κίτρινες: 3' Μαξ / 51' Μασούρας, 79' Λαλά

88' ΓΚΟΛ 2-1! Γκολ για τον Ολυμπιακό με τον Χασάν!

Ο Φορτούνης έκανε τη σέντρα από αριστερά με το αριστερό, ο Αραμπί έκανε την κεφαλιά, ο Εμβογκό απέκρουσε, αλλά ο Χασάν πήρε το ριμπάουντ και με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.