ΙΣΤΟΡΙΚΗ νίκη για την Ομόνοια, αποκλεισμός για ΠΑΟΚ

Η Ομόνοια πέτυχε την πρώτη της ιστορική νίκη στην Ευρώπη, κερδίζοντας με 2-1 τον ΠΑΟΚ στο ΓΣΠ για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι πράσινοι με Κακουλλή (9’) και Γκόμεθ (84’) κέρδισαν με 2-1 τον ΠΑΟΚ (Τζόλης 39’) και έφτασαν τους 4 βαθμούς στον όμιλο.

Η ομάδα του Μπεργκ έκανε εξαιρετική εμφάνιση και κατάφερε μετά από εννέα σερί παιχνίδια χωρίς νίκη, να κερδίσει και να πάει με καλή ψυχολογία στο ντέρμπι της Δευτέρας με τον ΑΠΟΕΛ. Από την άλλη ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε και αποκλείστηκε από την Ευρώπη.

Μπήκε φουριόζα και αιφνιδίασε με Κακουλλή!

Η Ομόνοια μπήκε φουριόζα στο παιχνίδι, πίεσε στον ΠΑΟΚ και στο 9ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Ανδρόνικο Κακουλλή. Οι πράσινοι είχαν 3-4 πολύ καλές προϋποθέσεις και αιφνιδίασαν τον ΠΑΟΚ. Ο Κακουλλής εκμεταλλεύτηκε το καλό σουτ του Σενέ και πλάσαρε σε κενή εστία, βάζοντας μπροστά την Ομόνοια που έκανε το καλύτερο ξεκίνημα σε Ευρωπαϊκό της παιχνίδι. Στο 20λεπτο, ο σκόρερ της Ομόνοιας έφυγε αναγκαστικά από το γήπεδο λόγω τραυματισμού σε μια φάση που οι πράσινοι ζήτησαν και έπρεπε να πάρουν πέναλτι.

Αντίδραση και γκολ

Ο ΠΑΟΚ κράτησε περισσότερο μπάλα στη συνέχεια, ανέβηκε και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης. Στο 34ο λεπτό, ο Κρέσπο έχασε μεγάλη ευκαιρία μετά από εκτέλεση κόρνερ, με την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι. Αυτή ήταν η προειδοποίηση από τον ΠΑΟΚ που στο 39’ πέτυχε εξαιρετικό γκολ με τον Τζόλη, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα (1-1).

Τεράστια διπλή ευκαιρία με Σενέ και Τζιωνή

Η Ομόνοια έχασε τεράστια φάση στο 50’. Αρχικά ο Σενέ έχασε τετ α τετ με τον Ζίφκοβιτς και στη συνέχεια ο Τζιωνής σημάδεψε το δοκάρι!

ΓΚΟΛ με Γκόμεθ

Η Ομόνοια έκανε σπουδαία εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και με πέναλτι του Γκόμεθ πήρε μεγάλη νίκη με 2-1.