Όλα... (όπως στην) Τούμπα και τώρα τρέχει!

Ο ΠΑΟΚ έκανε την τέλεια εκκίνηση στην Ολλανδία, αλλά στο καταιγιστικό ξέσπασμα της PSV δεν είχε αντίδραση χάνοντας το ματς, όπως το κέρδισε στην Τούμπα, με ανατροπή (3-2).

Η PSV έριξε το γάντι, χαρακτηρίζοντας το ματς με τον ΠΑΟΚ ως το απόλυτο do or die παιχνίδι για τους Ολλανδούς. Ο Πάμπλο Γκαρσία το σήκωσε και απέδωσε -με τη σειρά του- χαρακτήρα τελικού στο Philips Stadion. Το αποτέλεσμα της «μάχης» των δύο ομάδων αποτυπώθηκε και στο χορτάρι σε ένα «τρελό» α΄ημίχρονο.

Μέσα σε εννέα λεπτά, οι Θεσσαλονικείς πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων, φέρνοντας στην PSV μνήμες... εφιαλτικές. Μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Τζόλης επιχείρησε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Βαρέλα και κατέληξε στα δίχτυα των Ολλανδών σε ένα ιδανικό -για τον ΠΑΟΚ- ξεκίνημα. Προτού καλά καλά συνέλθουν οι γηπεδούχοι, ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς «ξεδίπλωσε» όλη του τη μαεστρία στο χορτάρι, έστρωσε τη μπάλα για τον Σβαμπ και ο Αυστριακός έκανε αυτό που ξέρει καλά: σέρβιρε για τον Τζόλη που ερχόταν σαν τρέιλερ στη φάση και με σουτ στην κίνηση έδωσε... αέρα δύο τερμάτων στον Δικέφαλο!

Αυτή τη φορά, όμως, η PSV δεν ήταν διατεθειμένη να παραδοθεί τόσο εύκολα. Η απουσία του VAR στο γκολ του Μάλεν που υποδείχθηκε -κακώς- σε θέση οφσάιντ δεν την πτόησε. Μόλις στο 20', οι Ολλανδοί μείωσαν με τον Γκάμπο σε 1-2 και φρόντισαν να κάνουν ουκ ολίγες φορές αισθητή την παρουσία τους στην περιοχή του ΠΑΟΚ, «χτυπώντας» από αριστερά. Εκεί όπου πόνταραν εξ αρχής οι Ολλανδοί, έχοντας έναν πολύ επιθετικογενή μπακ δεξιά, εκμεταλλευόμενοι -αυτή τη φορά- εκείνοι τις απουσίες του αντιπάλου τους. Και συγκεκριμένα του Γιαννούλη.

Η ανάπαυλα του ημιχρόνου λειτούργησε καταλυτικά για την PSV καθώς και με την έναρξη του β΄μέρους ο ΠΑΟΚ έμοιαζε «θολωμένος», δίνοντας δικαιώματα που εκ του αποτελέσματος τα πλήρωσε ακριβά. Μαντουάκε και Μάλεν έγραψαν μέσα σε τρία λεπτά την ανατροπή για την ομάδα τους, στριμώχνοντας από το 53' στα σχοινιά τον Δικέφαλο που παρουσίασε ένα αγνώριστο πρόσωπο δημιουργικά και ανασταλτικά.

Ο Πάμπλο Γκαρσία προσπάθησε να συνεφέρει την ομάδα του με κινήσεις από τον πάγκο, ωστόσο, η έλλειψη συγκέντρωσης και καθαρού μυαλού δεν ήταν σύμμαχος των «ασπρόμαυρων». Με την πίεση του χρόνου στην πλάτη τους, οι Θεσσαλονικείς πήραν μέτρα στο γήπεδο, πίεσαν ψηλά για την ισοφάριση αλλά δεν μπόρεσαν να πατήσουν με αξιώσεις στην περιοχή της PSV που ήταν η ομάδα που χαμογέλασε με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή...

Με τη νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ, η PSV πέρασε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με έξι βαθμούς, αφήνοντας τον ΠΑΟΚ στην τρίτη με πέντε στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League.