Στη βροχερή Γρανάδα η ισοπαλία (ξε)γλίστρησε από τη μαχητική Ομόνοια

Την τρίτη κατά σειρά (και πιθανότατα καταδικαστική για τις πιθανότητες πρόκρισής της) ήττα στον πέμπτο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ γνώρισε η Ομόνοια στο «Νουέβο Λος Κάρμενες».

Μετά το 0-2 στο ΓΣΠ η Γρανάδα κατέβαλε τους «πράσινους» με 2-1 και με την παρθενική εντός έδρας νίκη της στην Ευρώπη έφτασε τους 10 βαθμούς κι έκανε καθοριστικό βήμα τόσο για την πρόκριση στους 32 της διοργάνωσης όσο και για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον όμιλο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Ισπανούς αναδείχθηκε ο Αλμπέρτο Σόρο, ο οποίος «σέρβιρε» το πρώτο γκολ και πέτυχε το δεύτερο, ενώ για το «τριφύλλι» το τέρμα του Ασάντε (για το 1-1) δεν αποδείχθηκε αρκετό για τη δεύτερη ισοπαλία σε ισάριθμα εκτός έδρας παιχνίδια.

Ψυχρολουσία-καρμπόν
Με μια πρωτοεμφανιζόμενη στην ευρωπαϊκή της πορεία ενδεκάδα και σχηματισμό με τρεις στόπερ η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ δεν είχε προλάβει να βρει «πατήματα» και συνοχή, όταν οι γηπεδούχοι επισκέφτηκαν για πρώτη φορά την περιοχή της.

Από ασίστ του Σόρο ο Σουάρες νίκησε τον Φαμπιάνο (8’) και, όπως είχε συμβεί και στο ΓΣΠ, η Γρανάδα άνοιξε το σκορ με την πρώτη της τελική και πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο. «Πατώντας» πάνω σε αυτό το 1-0 οι Ισπανοί αναλώθηκαν σε έλεγχο του ρυθμού και των «πρασίνων», οι οποίοι μόνο μέσω αντεπιθέσεων μπορούσαν να πλησιάσουν την εστία του Σίλβα.

Το δεύτερο πλήγμα για το «τριφύλλι» ήλθε στο ημίωρο, όταν ο Γκοναλόν βρήκε με δύναμη τον Μποτεάκ στο γόνατο υποχρεώνοντάς τον να αποχωρήσει με έντονους πόνους λίγα λεπτά αργότερα. Η τελευταία καλή φάση πριν την ανάπαυλα ήταν ένα εντός περιοχής πλασέ του Σολδάδο που έστειλε την μπάλα μόλις άουτ (41’).

Με την ίδια συνταγή
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα σουτ στο δοκάρι (46’) και μια κεφαλιά άουτ του Σολδάδο (50’). Λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Μπεργκ προχώρησε σε τριπλή αλλαγή και δευτερόλεπτα αργότερα δικαιώθηκε, καθώς ο άρτι νεοεισελθών Λέτσιακς σέντραρε και στο δεύτερο δοκάρι ο Ασάντε με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Σίλβα για το 1-1.

Ήταν το δεύτερο τέρμα της Ομόνοιας στους ομίλους και, όπως και το πρώτο στην Τούμπα, προήλθε από σέντρα του αριστεροπόδαρου Τσέχου αμυντικού.

Η Γρανάδα αύξησε την πίεση και ανέκτησε το προβάδισμα στο 73’, όταν από δύσκολη, ασταθή απόκρουση του Φαμπιάνο σε σουτ του Νέβα ο Σόρο αντέδρασε πρώτος κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Μπεργκ έριξε στο παιχνίδι και τον Σενέ, ο οποίος στο 84’ λάθεψε ελάχιστα στην κεφαλιά του για το 2-2, ενώ στα τελευταία λεπτά ο Πουέρτας έχασε δύο καλές ευκαιρίες για ένα τρίτο τέρμα της Γρανάδα.

ΓΡΑΝΑΔΑ - ΟΜΟΝΟΙΑ       2-1 (26.11)