Ο Σίλβα έστειλε τον διπρόσωπο ΑΠΟΕΛ στα πλέι οφ

Στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ προκρίθηκε ο ΑΠΟΕΛ που κέρδισε στα πέναλτι με 4-2 τη Ζρίνσκι (2-2 η κανονική διάρκεια) στο ΓΣΠ και την ερχόμενη εβδομάδα θα φιλοξενηθεί στη Τσεχία από τη Σλόβαν Λίμπερετς στον τελευταίο αγώνα πριν τους ομίλους. Διπρόσωπη η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη που προβλημάτισε έντονα στο β' ημίχρονο και σε όλη την παράταση. Στα πέναλτι είχε έναν απρόσμενο ήρωα, τον τερματοφύλακα Σίλβα, ο οποίος απέκρουσε δυο πέναλτι, διόρθωσε το άστοχο του Ατζίλι και χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του.

Από τα πρώτα λεπτά ο ΑΠΟΕΛ είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, όμως, ένα ανέβασμα των Βόσνιων έφερε την παγωμάρα στο ΓΣΠ. Ο Ίβανσιτς στο 10ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε την κάκιστη εκτίμηση –και το νέο λάθος- του Σάντος και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Η κυπριακή ομάδα αντέδρασε άμεσα και στο 13’ ισοφάρισε σε 1-1, με σουτ στην κίνηση του Αντζίλι. Οι γαλαζοκίτρινοι αποκατέστησαν πολύ νωρίς την τάξη και συνέχισαν ανεπηρέαστα την… επίθεση τους. Στο 25’ ο Ντε Βινσέντι νικήθηκε από τον τερματοφύλακα, όμως, στην επόμενη φάση ο Νούχιου έφερε τούμπα το ματς. Ο Κοσσοβάρος μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αντζίλι και παρά το γεγονός ότι είχε δυο παίκτες πάνω του, έκανε την πισινή κεφαλιά και έγραψε το 2-1. Μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο ΑΠΟΕΛ είχε τον έλεγχο και πήγε χωρίς να κινδυνέψει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 2-1.

Στην επανάληψη η Ζρίνσκι μπήκε καλύτερα και με δυο σουτ έστειλε προειδοποιητικά μηνύματα στο Σίλβα και στην παρέα του. Δεν τα έλαβαν και το πλήρωσαν. Οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ ήταν φανερά κουρασμένοι για άγνωστο βέβαια λόγο, αφού στο β’ ημίχρονο δεν μπορούσαν να αναπτυχθούν, αλλά ούτε και να αμυνθούν σωστά. Δεν μπορούσαν να τρέξουν και ήταν μια ταχύτητα πίσω από τον αντίπαλο που στο 68 ισοφάρισε σε 2-2. Ο Μπιλμπίγια εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια των γαλαζοκιτρίνων και την κακή εκτίμηση του Σίλβα και ισοφάρισε σε 2-2.

Ούτε αυτό αφύπνισε τους παίκτες του Ουζουνίδη που έβλεπαν τους αντιπάλους να κάνουν το παιχνίδι τους και να προσπαθούν για τρίτο τέρμα, το οποίο δεν πέτυχαν και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Το ίδιο σκηνικό και στο α’ ημίχρονο της ημίωρης παράτασης, καθώς η Ζρίνσκι ήταν καλύτερη και ήταν η ομάδα που έκανε τη μοναδική καλή φάση, ωστόσο ο Σίλβα απέκρουσε το διαγώνιο σουτ του αντιπάλου.

Στο β’ ημίχρονο δεν άλλαξε τίποτα επί της ουσίας. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο απαιτητικά, ο ΑΠΟΕΛ ισορρόπησε και έχασε μια καλή ευκαιρία με κεφαλιά του Ατζίλι.

Στα πέναλτι ο Σίλβα, απέκρουσε δυο, διόρθωσε το λάθος του Ατζίλι και χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του. Ευστόχησαν οι Γένσεν, Σαχάρ, Τάμαρι και Ντε Βινσέντι.