Ποιό όνειρο; Εφιάλτης και συντριβή για Απόλλωνα

Ο Απόλλωνας βρέθηκε σε κακή βραδιά, ηττήθηκε με 5-0 από την Λεχ Πόζναν στο ΓΣΠ και γνώρισε τον αποκλεισμό από τον 3ο γύρου του Γιουρόπα Λιγκ.

Η ομάδα του Σωφρόνη μετά το 40ο λεπτό του αγώνα έπαθε black out και δέχθηκε πέντε γκολ από τη Λεχ , γνωρίζοντας μια από τις πιο βαριές ήττες στην Ευρώπη.

Πλέον ο Απόλλωνας καλείται να αφήσει πίσω του ένα οδυνηρό αποκλεισμό και να στρέψει την προσοχή του στο πρωτάθλημα.

Φουριόζα ο Απόλλωνας, ισορρόπησε η Λεχ

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι και έχασε ευκαιρία στα πρώτα δευτερόλεπτα με τον Μπένσοπ και στη συνέχεια με Αγκίρε. Από κει και πέρα, η Λεχ μπήκε στο παιχνίδι και ισορρόπησε τον αγώνα. Οι Πολωνοί είχαν την κατοχή της μπάλας, απείλησαν στο 10’, ωστόσο ο Δημητρίου έκανε μεγάλη απόκρουση και κράτησε το μηδέν. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν χαμηλός και οι δυο ομάδες ήταν προσεκτικές κυρίως στο αμυντικό κομμάτι.

0-1 στο 42’

Ο Απόλλωνας ανέβασε ρυθμό και ήταν καλύτερος από τη Λεχ, ωστόσο οι Πολωνοί βρήκαν δίκτυα μετά από εξαιρετική συνεργασία. Ο Tiba βρέθηκε απέναντι από τον Δημητρίου στο 42’ και άνοιξαν το σκορ στο ΓΣΠ.

Ψυχρολουσία νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο

Στο 47ο λεπτό, ο Απόλλωνας έμεινε πίσω στο σκορ με 0-2, μετά από κάθετη πάσα και πλασέ του Ishak. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή δεν μπήκε καλά στην επανάληψη και το πλήρωσε με 2ο γκολ, ενώ στη συνέχεια οι Πολωνοί δημιούργησαν 2-3 ευκαιρίες για το 0-3. Στο 58ο λεπτό ήρθε ψυχρολουσία για τον Απόλλωνα, αφού ο Kamiński εκμεταλλεύτηκε την κακή αμυντική λειτουργία της ομάδας του Αυγουστή και έκανε το 0-3.

0-4 με Sýkora και 0-5 με Tiba

Ο Sýkora έκανε το 0-4 στο 81’ με σουτ εκτός περιοχής και sto 91' o Tiba διαμόρφωσε το τελικό 0-5.

Απόλλωνας: Δημητρίου, Κατελάρης, Ρομπέρζ, Σάλαι, Πίττας, Ντένιτς. Σακέτι, Αγκίρε, Νταμπό, Μπένσοπ, Ντιγκινί

Λεχ: Bednarek, Czerwiński, Šatka (kapitan), Crnomarković, Puchacz, Sýkora, Tiba, Moder, Kamiński, Ramirez - Ishak