ΤΣΣΚΑ 1948 - Πάφος 2-1: Αδίκησε τον εαυτό της και τώρα τρέχει!

Η Πάφος έχασε με 2-1 στη Βουλγαρία από την ΤΣΣΚΑ 1948 για το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι στον Γ’ προκριματικό του Κόνφερενς Λιγκ. Σκόρερ ο Τάνκοβιτς στο 10’, το γύρισαν οι γηπεδούχοι με Ιλιέφσκι (29’) και Τάλις (50’).

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα η Πάφος έδειξε τις προθέσεις της, μπήκε δυνατά και κρατούσε την μπάλα. Στο 7’ και στο 9’ ο Τάνκοβιτς απείλησε την εστία της Βουλγαρικής ομάδας, για να έρθει ο ίδιος παίκτης στο 10ο λεπτό να κάνει το 0-1 έπειτα από εξαιρετική κίνηση και ασσίστ του Ζάζα.

Ο Κυπριακός σύλλογος συνέχισε να πιέζει, είχε επιβληθεί στον αγωνιστικό χώρο και απώλεσε άλλες δύο ευκαιρίες με Ναμ (16’) και Ζάιρο (19’). Σε εκείνο το σημείο είχαμε κάποιες διακοπές λόγω τραυματισμών και η ΤΣΣΚΑ 1948 βρήκε την ευκαιρία να ισορροπήσει.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, ήρθε στο 29’ ο Ιλιέφσκι για να κάνει το 1-1 σε μια φάση διαρκείας και να φέρει τα πράγματα εκ νέου στην ίδια βάση.

Στην συνέχεια είχαμε εναλλασσόμενη υπεροχή, οι Βούλγαροι προσπάθησαν να κρατήσουν μπάλα και απουσίαζαν οι μεγάλες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Στο 39’ ο Καρσέδο έχασε με αναγκαστική αλλαγή τον Μελούσο, μιας και ο Αργεντινός αντιμετώπισε πρόβλημα στον προσαγωγό. Την θέση του πήρε ο Πηλέας.

Στο 44’ ο Μπρούνο έβγαλε την σέντρα, είχαμε άστοχη έξοδο από τον τερματοφύλακα της ΤΣΣΚΑ 1948 όμως ο Ζάιρο αιφνιδιάστηκε και η μπάλα κτύπησε πάνω του για να φύγει μετά έξω.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο 45λεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1.

Με την έναρξη του 2ου μέρους η Πάφος ήταν λες και δεν μπήκε στο γήπεδο. Έκανε λάθη και ένα από αυτά της στοίχισε. Στο 48’ ο Λουκάσεν δεν απομάκρυνε ορθά την μπάλα, στην συνέχεια ανέτρεψε εντός περιοχής τον Ιλιέφσκι για να έρθει ο Τάλις από τα 11 βήματα να ανατρέψει το σκορ (2-1).

Η Κυπριακή ομάδα προσπαθούσε να συνέλθει από το σοκ αλλά μάταια. Δεν αναπτυσσόταν ορθολογικά όπως το πρώτο 20λεπτο και έτσι στο 58’ άρχισαν οι αλλαγές από τον Καρσέδο.

Η Πάφος στο 60’ απείλησε μετά από γύρισμα του Κορέια, ενώ στο 63’ η ΤΣΣΚΑ 1948 έχασε καλή ευκαιρία με τον Karagaren. Τα λεπτά κυλούσαν, ο αγώνας είχε ρυθμό αλλά η Πάφος δεν μπορούσε να βρει καλές φάσεις.

Το ρολόι σημάδεψε το 73’ όταν οι Βούλγαροι έκαναν το 3-1, ωστόσο μετά από On Field Review το γκολ ακυρώθηκε για φάουλ στον Λουκάσεν. Έτσι η διαφορά παρέμεινε στο ένα τέρμα και κάπου εκεί ξύπνησαν οι γαλάζιοι.

Από εκείνο το σημείο και μετά η Πάφος πίεζε ασφυκτικά και στο 82’ απώλεσε τεράστια διπλή φάση με Βαλακάρι και Ντράγκομιρ. Μάλιστα στο 85’ στάθηκε άτυχη, αφού η κεφαλιά του Γκολντάρ βρήκε στο δοκάρι και έφυγε έξω.

Η ΤΣΣΚΑ 1948 είχε κλειστεί όλη πίσω, περίμενε τις σέντρες των φιλοξενούμενων και προσπαθούσε συνεχώς να απομακρύνει με επιτυχία. Έκαναν και κάποιες καθυστερήσεις οι Βούλγαροι για να σπάσουν το τέμπο, γεγονός που αποσυντόνισε την Πάφο.

Ο διαιτητής είχε κρατήσει έξι λεπτά καθυστερήσεων, όμως ούτε μέσα σε αυτά άλλαξε κάτι και έτσι το τελικό σφύριγμα βρήκε τους γηπεδούχους νικητές με 2-1.

Μια ήττα που θα μπορούσε να αποφευχθεί από την Πάφο, ωστόσο το μεγάλο κενό της διάστημα στο ματς έφερε την ανατροπή και τώρα τρέχει ενόψει του επαναληπτικού που θα γίνει σε 7 βράδια στη Λεμεσό.

Φόντο η πρόκριση στα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ και οι γαλάζιοι θα πρέπει να βελτιώσουν πράγματα για να πάρουν αυτοί το εισιτήριο της επόμενης φάσης.

Οι αρχικές εντεκάδες και οι αλλαγές:

ΤΣΣΚΑ 1948: Μαρίνοβ, Φουρτάδο, Ιβάνοβ, Τσένοβ, Ραπνουίλ, Πίσεβιτς, Δασκάλοβ, Καραγκάρεν (77' Μπουζόν), Τάλις (77' Ουμαρπόεφ), Κιρίλοβ (90+6' Οκτάβιο), Ιλιέφσκι (84' Σέρντιουκ)

Πάφος FC: Ίβουσιτς, Λουκάσεν, Ναμ, Γκολντάρ, Μελούσο (38' Πηλέας), Πελάτζιο (58' Βαλακάρι), Ντράγκομιρ, Τάνκοβιτς, Μπρούνο (80' Σούνιτς), Ζάζα (58' Κορέια), Ζάιρο (80' Άντερσον)